Zacznijmy od teleskopu. Rozróżniamy dwa rodzaje instrumentów obserwacyjnych: lunety i teleskopy.
Lunety to instrumenty obserwacyjne, których głównym elementem skupiającym światło jest soczewka.
Teleskop to instrument obserwacyjny, którego głównym elementem skupiającym światło jest lustro. Im większa średnica soczewki/lustra, tym więcej światła taki instrument może zebrać. Dzięki temu widzimy słabsze obiekty i możemy stosować większe powiększenia.
Lunety najczęściej dają obraz prosty (tzn. góra jest górą a dół jest dołem). W teleskopach z kolei obraz jest odwrócony (góra jest dołem, a dół jest górą, lub zamienione są strony prawa z lewą).
Drugi ważny parametr to ogniskowa teleskopu/lunety. Im dłuższa tym większe otrzymamy powiększenie dla danego okularu. Dla lunet popularne są ogniskowe od 700 do 900 milimetrów, teleskopy z reguły mają dłuższe ogniskowe do 1500 milimetrów.
Bardzo ważny jest montaż teleskopu/lunety. Mamy dwa podstawowe: azymutalny i paralaktyczny. W obu przypadkach, dla tańszych instrumentów, montaże są delikatne i bardzo podatne na drgania. Zaś dobre i wytrzymałe montaże są drogie. Azymutalne są proste w obsłudze (góra, dół, prawo, lewo) zaś paralaktyczne umożliwiają zamontowanie napędu do śledzenia „ruchu nieba”.
Co do samych modeli to zachęcam do sprawdzenia stron:
Deltaoptical.pl
Teleskopy.pl
Poniżej kilka przykładów teleskopów:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson‑6?from=listing
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-mak-102-eq2-102‑1300?from=listing
https://deltaoptical.pl/teleskop-celestron-powerseeker-127-eq?from=listing
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_34&products_id=1501&lunety=Teleskop%20Sky%20Watcher%20Synta%20N%20130%20650%20EQ%202%20BKP13065EQ2
Zachęcam też do obejrzenia krótkiego filmiku przygotowanego przez deltaoptical: https://www.youtube.com/watch?v=NDzQ8rLuJwM
Co do publikacji:
Dobrą pomocą w orientacji na sferze niebieskiej jest obrotowa mapa nieba. Daje możliwość ustawienia wyglądu nieba na dowolny dzień i godzinę.
Z książek można polecić:
Andrzej Branicki „W stronę nieba, interaktywna szkoła astronomii”
Marek Substyk „Poradnik Miłośnika Astronomii”
Przemysław Rudź „Astronomia bez tajemnic”
I trochę bardziej zaawansowane:
Andrzej Branicki „Na własne oczy” i „Obserwacje i pomiary astronomiczne”
Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie pomocna a w razie dodatkowych pytań proszę o kontakt.
Janusz Nicewicz