4 marca 2019 roku
W związku z rozbudową Placówki – zajęcia pod tytułem “Gwiezdna Przygoda w MOA” – prowadzone dotychczas na terenie Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego od, 4 marca 2019 roku zostają zawieszone.
Naszym najmłodszym Gościom – przedszkolakom (4–6 lat) oraz uczniom klas 0–3 szkół podstawowych proponujemy udział w imprezie edukacyjnej pod tytułem „Gwiezdna przygoda w MOA”.
Podczas pierwszej części spotkania uczestnik bierze udział w prelekcji połączonej z zabawą, która pozwala mu dowiedzieć się w prosty sposób, dlaczego mamy dzień i noc oraz różnorodność pór roku, co to są fazy Księżyca, itp. Ochotnicy sami biorą udział w symulacji zaćmień Słońca i Księżyca oraz bawią się w „odmierzanie” odległości do Słońca. Każda prelekcja wzbogacona jest filmami i symulacjami komputerowymi, które wielokrotnie pokazują ciekawe sytuacje w otaczającym nas Wszechświecie.
Kolejnym punktem są zajęcia warsztatowe. Każde dziecko może wykonać samodzielnie m.in. rakietę lub kometę oraz planety Układu Słonecznego – stosując szereg technik plastycznych (malowanie, rysowanie, modelowanie, klejenie, wycinanie).
Ważnym punktem „Gwiezdnej przygody w MOA” jest wizyta w Planetarium, w którym z bohaterami seansów odbywają podróż po nocnym niebie. Dzieci oglądają w tym czasie zdjęcia „gwiezdnych kwiatów” – mgławic, galaktyk oraz powierzchni Księżyca i planet, a przede wszystkim mogą dostrzec rozgwieżdżone niebo z ponad 4000 gwiazd. W seansie wykorzystana jest muzyka relaksacyjna co dodatkowo uatrakcyjnia ten ok. 30 minutowy pobyt w Planetarium.
Podsumowaniem całego pobytu w MOA są obserwacje Słońca. Są jednak one uwarunkowane pogodą. Podczas takich pokazów uczestnicy prowadzą obserwacje astronomiczne za pomocą teleskopu. Dowiadują się jak w bezpieczny sposób posługiwać się teleskopami, lornetkami, lunetami oraz poznają pracę astronoma.
Rezerwacja pakietu:
telefonicznie – od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00,
tel. (12) 281–15-61
Zajęcia odbywają się od PONIEDZIAŁKU do PIĄTKU o godzinie 9:00.
Koszt zajęć:
pakiet składający się z 3 godzin lekcyjnych – 10 złotych od osoby.
(Minimalna liczba osób – 10, maksymalna – 25 osób).
Dodatkowe informacje – dokument PDF.
Zajęcia prowadzą: Aleksandra Kowalska, Monika Maślaniec
Opłaty za prowadzone przez Obserwatorium imprezy edukacyjne pobiera Stowarzyszenie ASTROTUR MOA
z siedzibą w Niepołomicach przy ul. Mikołaja Kopernika 2.