Wydarzenie, które dzisiaj jest znane w całej Małopolsce i nie tylko! Jest to jedyna noc w roku, gdy można samemu stać się naukowcem i przeprowadzać niesamowite doświadczenia czy eksperymenty, obejrzeć to, co zazwyczaj na co dzień jest niedostępne, bądź wydaje się nierealne. Próżno szukać lepszej okazji, aby przyjrzeć się pracy naukowców z tak bliska i zapytać o to, o co zapytać na co dzień nie sposób.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaangażowało się w to wydarzenie wiele lat temu, a od 2011 roku jest ono pełnoprawnym partnerem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w jej współtworzeniu. W początkowych latach prowadzenia projektu w niepołomickim Obserwatorium wydarzenie nazywano “Nocą Badaczy”. Od samego początku koordynatorem MNN w Niepołomicach jest Monika Maślaniec nauczyciel astronomii w MOA.
Historia Małopolskiej Nocy Naukowców sięga 2007 roku. W okresie ostatnich 9 lat, z każdym kolejnym rokiem, skala Małopolskiej Nocy Naukowców nieustannie się zwiększała i obecnie jest to największa “Noc” w Polsce i jedna z największych tego typu imprez w Europie!
Akcja organizowana jest w celu popularyzacji wśród społeczeństwa nauki jako dziedziny aktywności człowieka oraz pracy ludzi określanych mianem naukowców. Bogata oferta programowa umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś interesującego. Proponujemy cykle warsztatów, prezentacji, eksperymentów i spotkań z wyjątkowymi naukowcami. W Niepołomicach wydarzenie to kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich miłośników nauki. Zabawa połączona z nauką daje dużo satysfakcji.
Niezwykła różnorodność atrakcji z zakresu nauk przyrodniczych, przygotowywana co roku przez nauczycieli – pasjonatów z placówek: Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, a od niedawna również Gimnazjum im. Króla Władysława Jagiełły w Niepołomicach, przenosi naszych Gości w świat astronomii, biologii, chemii i fizyki. Od dwóch lat program imprezy uatrakcyjnia także Niepołomicki Klub Krótkofalowców przy Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym.
Podczas każdej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców odbywają się demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła. Pokazy te prowadzi zawodowy astronom dr Adam Michalec.
Co roku szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronach Obserwatorium oraz witrynie Noc Naukowców.
UWAGA!!!
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymagamy wcześniejszej rezerwacji na niepołomickie zajęcia, pokazy i obserwacje.
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach wydarzenia!
Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego.