Witam serdecznie i dziękuję za ciekawe pytanie.
Z tego, co udało mi się na szybko ustalić równonoc wiosenna w Egipcie (Karnaku – dla tego miejsca wyznaczałem) miała miejsce 15 kwietnia 3000 r p.n.e o godzinie 2:54. Punkt Barana, czyli równonocy wiosennej wypadał wtedy na tle gwiazdozbioru Byka. Jeśli Pani pozwoli postaram się jeszcze potwierdzić te dane, ale potrzebuję na to kilka dni. Bo nie jestem pewny kodu programu jak sobie radzi z latami przed naszą erą a po drodze były reformy kalendarza. Licząc dzisiejszą rachubą kalendarza powinna to być powyższa data, ale jest to jeszcze do weryfikacji.
Janusz Nicewicz
Witam raz jeszcze.
W odniesieniu do poprzedniego maila sprawa równonocy wiosennej 3000 r p.n.e wygląda tak:
Data, którą podałem (15 kwietnia) jest według kalendarza Juliańskiego
Według kalendarza Gregoriańskiego (tego, którego używamy) powinno to być 21 marca +/- 1 dzień.
Problem jest taki, że kalendarz gregoriański używany jest dopiero od 1582 roku, a juliański od 45 r p.n.e. w programach, w których sprawdzałem daty, jeśli cofamy się przed 1582 rok, data automatycznie podawana jest według kalendarza juliańskiego. Wątpliwość budzi podawanie daty według kalendarza, który wtedy nie obowiązywał.
Można by podać datę wg kalendarza żydowskiego, który zaczyna się 7 października 3761 r p.n.e. To był by jakiś 5 Nisan 760 roku.
Ciężko mówić o kalendarzu egipskim, który mniej więcej wtedy powstawał, więc daty w tym kalendarzu nie potrafię podać.
Pewne jest, że wtedy punkt Barana (równonocy wiosennej) znajdował się na tle gwiazdozbioru Byka.
Pozdrawiam serdecznie
Janusz Nicewicz