Żeby zostać astronomem/astrofizykiem, trzeba ukończyć studia astronomii. W Polsce kierunek astronomia jest na: Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim, Toruńskim, Zielonogórskim, Wrocławskim, Poznańskim. Obecnie studia podzielone są na dwa etapy: studia pierwszego stopnia z uzyskaniem licencjatu i drugiego stopnia z magisterium. Dodatkowo etap trzeci, czyli szkoła doktorska, po której uzyskuje się tytuł doktora i tym samym staje się samodzielnym pracownikiem naukowym. Każdy z wymienionych wyżej uniwersytetów specjalizuje się w wąskiej gałęzi astronomii. Dlatego warto sprawdzić na stronach uczelni, jaka jest specjalizacja danego instytutu. Dodatkowo na uczelniach pedagogicznych można studiować fizykę z astronomią, ale na dyplomie i tak jest wpisany kierunek fizyki.
Co do pracy, to studia astronomii zupełnie nas nie ograniczają. Można pracować w MC Donaldzie, kopać rowy;) a tak na serio, jeśli ktoś zostaje na doktoracie, to z reguły zostaje później na uczelni. Często wyjeżdżają świeżo upieczeni doktorzy na staże zagranicę. Część absolwentów pracuje w szkołach, część w bankach, część ma własne działalności gospodarcze. Studia astronomii dają solidne wykształcenie matematyczne, fizyczne i informatyczne, więc absolwent astronomii spokojnie sobie poradzi na rynku pracy.
Co do zarobków… wiele zależy od stopnia naukowego, stażu pracy. Do tego dochodzą też granty, stypendia i inne. Dlatego zostawiam tą kwestię bez komentarza.
Z wyrazami szacunku
Janusz Nicewicz