Z zakupem teleskopu jest jak z zakupem samochodu. Każdy ma swoją preferowaną markę/model. Obecnie na rynku jest wiele rożnych firm proponujących wiele modeli. Nie chcę i nie mogę nakazać kupić jakiś konkretny model, ale postaram się naświetlić ich wady i zalety w oparciu o kilka przykładów.
Montaż:
- horyzontalny – najprostszy z możliwych, łatwe sterowanie teleskopem „góra, dół” i „prawo lewo”. O ile przy dużych teleskopach jak Newton 8” i większe jest on stabilny, o tyle przy małych lunetach raczej bardzo chwiejny.
- równikowy (equatorial) – bardziej skomplikowany. Potrzebne jest dokładne ustawienie szerokości geograficznej miejsca obserwacji i kierunku na gwiazdę polarną. Tańsze modele także są chwiejne. Natomiast nowsze modele są drogie, ale za to posiadają system GOTO, czyli ustawianie z pilota na obiekt po nazwie lub współrzędnych.
Luneta czy teleskop:
- luneta – głównym elementem zbierającym światło jest soczewka. Od jej, jakości będzie zależała, jakość obrazu. Z reguły soczewki mają rozmiary od 60 mm do 150 mm oczywiście z odpowiednią ceną. Ogniskowe od 600 mm do 1200 mm (odpowiada to w przybliżeniu długości tuby).
- teleskop – głównym elementem zbierającym światło jest lustro. Średnice od 50 mm do nawet 500 mm a ogniskowe w zależności od systemu od 200 mm do 2000 mm.
Im większa średnica na „wlocie”, czyli apertura, tym więcej światła wpada do teleskopu, tym słabsze obiekty możemy obserwować. Im dłuższa ogniskowa tym większe powiększenia możemy stosować, (choć z pewnymi ograniczeniami).
Firma:
Na rynku jest kilka wiodących firm produkujących teleskopy: Celestron, Meade, Sky-Watcher , GSO, Bresser, Orion, Spinor Optics.
Mogę je podzielić na 3 grupy:
- Bardzo dobre I drogie: MEADE I CELESTRON.
- Dobre i w przystępnej cenie: Sky-Watcher, GSO, Bresser.
- Cała reszta.
Osobiście najwięcej pracowałem na teleskopach Sky-Watcher i uważam je za dobre teleskopy, proste w konstrukcji i niezawodne. Mamy w obserwatorium Meade i Celestrona, ale to już teleskopy z wyższej półki, więc ciężko jest je porównywać.
Warto też zajrzeć na portale: teleskopy.pl i deltaoptical.pl. Można zobaczyć, co się dobrze sprzedaje i jakie są opinie użytkowników.
Życzę udanego zakupu.
Janusz Nicewicz