Noc Jurija 12 kwietnia 2024

Posted by on 08 kwietnia 2024

Noc Jurija 12 kwietnia 2024

W dniu 12 kwiet­nia 2024 roku (pią­tek) na tere­nie Mło­dzie­żo­wego Obser­wa­to­rium Astro­no­micz­nego w Nie­po­ło­mi­cach będziemy świę­to­wali “Noc Jurija”.

Na pamiątkę lotu w prze­strzeń poza­ziem­ską pierw­szego kosmo­nauty, Jurija Gaga­rina, odbędą się nastę­pu­jące imprezy, prze­zna­czone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych:

1) godz. 10:00 – 13:00 – start balonu stra­tos­fe­rycz­nego i aktyw­no­ści z tym zwią­za­nie, taras dolny – zapra­szamy osoby dorosłe

2) godz. 14:00 – 16:00 – warsz­taty rakie­towe dla dzieci w wer­sji dla naj­młod­szych (w sali, zapra­szamy dzieci od 7 lat wzwyż) oraz dla mło­dzieży star­szej (na tara­sie dol­nym, tylko w razie sprzy­ja­ją­cej pogody)

3) godz. 16:30 – 17:00 – Wer­ni­saż wystawy obra­zów Alek­san­dry Krze­mień, inspi­ro­wa­nych Kosmo­sem – zapra­szamy uczniów i miesz­kań­ców Niepołomic

4) godz. 17:00 – 18:00 – p. Grze­gorz Sęk w poga­dance pt „Jurij Gaga­rin – pierw­szy czło­wiek poza Zie­mią” – zapra­szamy uczniów i miesz­kań­ców Niepołomic

Start Balonu stra­tos­fe­rycz­nego z Mło­dzie­żo­wego Obser­wa­to­rium Astro­no­micz­nego w Nie­po­ło­mi­cach 10:00–11:00

Lot zosta­nie zor­ga­ni­zo­wany przy współpracy:

• Szkol­nego Klubu Łącz­no­ści SP8KDE przy Zespole Szkół Nr 2 im. Euge­niu­sza Kwiat­kow­skiego Nr 2 w Dębicy
  • Wło­dzi­mie­rza Tar­now­skiego SQ6NLN
  • sto­wa­rzy­sze­nia WROspace
  • Mło­dzie­żo­wego Obser­wa­to­rium Astro­no­micz­nego w Niepołomicach
  • Nie­po­ło­mic­kiego Klubu Krót­ko­fa­low­ców SP9MOA
  • Człon­ków pro­jektu Hands of Hope

Pod­czas lotu balonu zostaną zgro­ma­dzone dane naukowe doty­czące zmiany tem­pe­ra­tury, ciśnie­nia i wil­got­no­ści oraz pręd­ko­ści i zmien­no­ści kie­runku wia­trów na poszcze­gól­nych wyso­ko­ściach. Dane te posłużą do pla­no­wa­nia przy­szłych lotów i eks­pe­ry­men­tów stratosferycznych.

Cała misja zosta­nie zare­je­stro­wana przy pomocy kamery pod­wie­szo­nej w kap­sule pod balo­nem. Tam też znaj­duje się pod­wie­szony sys­tem odcię­cia ładunku wyko­nany przez Szymka SQ8AOL, we współ­pracy z Włod­kiem SQ6NLN. Urzą­dze­nie pozwoli na zdalne odcię­cie ładunku na żąda­nej wyso­ko­ści. Po odcię­ciu ładunku pod balo­nem pozo­sta­nie poje­dyn­cza sonda APRS, która pozwoli na dal­sze śle­dze­nie trasy prze­lotu. Mamy nadzieję, że reszta ładunku bez­piecz­nie wróci na ziemię.

Balon wypo­sa­żony w pełną tele­me­trię, czuj­niki pogo­dowe oraz kamery  zosta­nie wypusz­czony o godzi­nie 10:00 czasu lokal­nego (GMT + 02:00)  i będzie moż­liwy do śle­dze­nia za pomocą apli­ka­cji APRS.fi lub Son­de­Hub trac­ker pod zna­kami SP8KDE, SQ8AOL, SQ9AOL

Kolej­nym ele­men­tem ładunku będzie Eks­pe­ry­ment Stra­tos­fe­ryczny „Reje­stra­cja wtór­nych pęków pro­mie­nio­wa­nia kosmicz­nego” przy­go­to­wany przez Liliannę Kromkę i Grze­go­rza Sęka.

W cza­sie gdy ekipy poszu­ki­waw­cze uda­dzą się w „pościg” za balo­nem ucznio­wie oraz nauczy­ciele Zespołu Szkół Nr 2 im. Euge­niu­sza Kwiat­kow­skiego w Dębicy będą uczest­ni­czyć w sean­sie pla­ne­ta­rium oraz obser­wa­cjach tele­sko­po­wych, które popro­wa­dzą p. Monika Maśla­niec i p. Agata Pępiak z nie­po­ło­mic­kiego Obserwatorium.

Hands of Hope

Dodat­kowo w kosmiczną podróż uda się Figurka Sło­nika przy­go­to­wana przez człon­ków pro­jektu Hands of Hope orga­ni­zo­wa­nego w ramach olim­piady Zwol­nieni z Teo­rii, która po powro­cie na zie­mie zosta­nie zli­cy­to­wana na rzecz 11 let­niego Tymka Kasprzyka z Dębicy.

Chło­piec mając 13 mie­sięcy połknął gra­nulki środka che­micz­nego do udraż­nia­nia rur. Sub­stan­cja znisz­czyła nasadę języka, krtań, gar­dło, tcha­wicę oraz prze­łyk aż do poziomu żołądka.

Zachę­camy do licy­to­wa­nia Kosmicz­nego Sło­nika lub do indy­wi­du­al­nej wpłaty na rzecz chłopca pod nume­rem konta:

42 2490 0005 0000 4600 7549 3994

Fun­da­cja Dzie­ciom „Zdą­żyć z Pomocą”

Tytuł prze­lewu: 25277 Kasprzyk Tymo­te­usz daro­wi­zna na pomoc i ochronę zdrowia.

Wię­cej infor­ma­cji o licy­ta­cji w naj­bliż­szych dniach po star­cie balonu.