Dzieci ze szkoły podstawowej w Iwkowej przyjechały do MOA we środę wieczorem na pierwszy w tym roku kalendarzowym Piknik pod Gwiazdami. Po rozlokowaniu w domkach zabraliśmy je na pieszą wycieczkę po Niepołomicach. Ponieważ zachmurzone niebo groziło deszczem w każdej chwili, skróciliśmy trasę pomijając Kopiec Grunwaldzki. Przy fontannie z figurą Justyny dzieci poznały historię polowania króla Stefana Batorego, a przy pomniku króla Kazimierza Wielkiego odczytana została treść pamiątkowej tablicy, po czym ochoczo głaskano prawą dłoń królewskiego chrześniaka, który patrzy z wdzięcznością na swojego dobrodzieja.
Na zamkowy dziedzińcu było sporo okazji do robienia zbiorowych zdjęć, jedno z nich powstało przy rzeźbie naturalnej wielkości, przedstawiającej scenę z obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”.
Legenda o czakramie, wmurowanym w zamkową ścianę, wywołała falę entuzjazmu – każdy chciał sprawdzić, czy któryś z kamieni nie jest wyraźnie cieplejszy od innych wskutek bezpośredniego połączenia z Kosmosem (cokolwiek to znaczy).
Na zakończenie spaceru dzieci odwiedziły miejscową wioskę indiańską, dając upust chęci zabawy i demonstrując sprawność fizyczną.
Kolejne godziny upłynęły na wykładach i prezentacjach, aby pobyt w MOA przyniósł korzyści w postaci przyrostu wiedzy uczniów. Jedną z atrakcyjniejszych form nauki przez zabawę jest układanie mapy Księżyca z 25 kawałków, umieszczonych na magnetycznych podkładkach. Po skompletowaniu układanki należało również umieścić w stosownych miejscach nazwy kilkunastu utworów – mórz, pasm górskich oraz kraterów księżycowych.
Pracowity i pełen atrakcji dzień zakończył seans w Planetarium, w trakcie którego omówiony został wygląd i ruchy obiektów nocnego nieba. Oczywiście w przerwie opiekunowie przyrządzili na grillu posiłek, na szczęście deszcz chwilowo ustał i można było zjeść kiełbaski na powietrzu. Poranek następnego dnia przyniósł zajęcia związane z fotografowaniem Ziemi z pokładu ISS przy użyciu programu EarthKAM, a także odbyły się zawodu we wrzucaniu gwiazdy czyli stalowej kulki do czarnej dziury zrealizowanej w postaci odpowiedniego profilu.
Zwycięska drużyna czyli ta której kulka wirowała najdłużej, otrzymała upominki, czyli wybrane zdjęcia zjawisk i obiektów astronomicznych.
Taka forma kształcenia, jak opisany tu Piknik pod Gwiazdami daje możliwość innego aniżeli w szkole przekazu wiedzy, połączonego z elementami rozrywki. Kilkunaścioro uczestników spędza w naszym obserwatorium czas od godziny osiemnastej do dziesiątej następnego dnia, otrzymując nocleg i warunki do sporządzania posiłków. Wykwalifikowani nauczyciele wraz z opiekunami zapewniają bezpieczeństwo w trakcie wycieczki i nocnych pokazów, zaś program jest tak skonstruowany aby nawet w deszczową pogodę dzieci miały interesujące zajęcia. Zaś gdy niebo jest rozgwieżdżone albo kiedy widać Księżyc i można użyć teleskopy do oglądania jego niezwykle bogato ukształtowanej powierzchni, a rankiem słoneczko zdradza tajemnicę wyglądu swojej tarczy, wspomnienia wynoszone z pikniku są jeszcze bogatsze. Zapraszamy zatem do MOA grupy do 32 osób bez względu na stan pogody, szczegółowe informacje są dostępne na naszej stronie internetowej.
Grzegorz Sęk