Zimowe Warsztaty Astrofotografii dla Nauczycieli
W dniach od piątku 27 do wtorku 31 stycznia 2023 roku odbędą się w Niepołomicach kolejne warsztaty obserwacyjne, przeznaczone dla nauczycieli oraz pełnoletnich pasjonatów astrofotografii.
Uczestnicy zostaną zakwaterowani w budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego przy ulicy Mikołaja Kopernika 2, tam też będą odbywały się wszystkie zajęcia. Do dyspozycji będziemy mieli salę wykładową, jadalnię, dwie sale ćwiczeń z komputerami stacjonarnymi oraz kopułę z teleskopem. Oprócz tego na tarasie obserwacyjnym będzie można ustawić instrumenty przenośne, nawet te zasilane zewnętrznie, ponieważ są tam trzy przyłącza z dostępem do sieci elektrycznej oraz do Internetu. Na wieczornym niebie będzie wtedy królował Jowisz, Mars będzie widoczny do 1 w nocy, zaś Księżyc podążający do pełni każdorazowo zaprezentuje inne oblicze. Wytrwali obserwatorzy będą mogli rankiem zapolować na Merkurego, który poprzedza Słońce na Ekliptyce. Gwiazdozbiory zimowe z Bykiem, Orionem, Woźnicą i Bliźniętami jak co roku przyciągną naszą uwagę, zaś Plejady, Wielka Mgławica w Orionie i Gromada Podwójna w Perseuszu będą zdobiły niebo przez długie nocne godziny.
Tematów do zajęć nie braknie, zwłaszcza że zajmiemy się również opracowywaniem zdjęć z projektów Microobservatory oraz EarthKAM. W ciągu dnia będziemy poświęcać czas na obserwacje Słońca, którego aktywność nadal rośnie. Na tarasie obserwacyjnym będą dostępne teleskopy słoneczne z filtrami szarymi, jak też z filtrami w linii H‑alfa. Będziemy również zajmować się badaniem meteorytów, a także otworzymy i przeanalizujemy obrazy z kamerek otworkowych, jakie pracowały w Orlu przez niemal pół roku.
Podobnie jak w latach ubiegłych, udział w zajęciach będzie bezpłatny, wysokość opłaty za noclegi została określona na 25 zł za dobę, zaś wyżywienie należy zapewnić we własnym zakresie. Jak wspomniano, do dyspozycji będzie jadalnia z pełnym wyposażeniem kuchennym.
Zajęcia, jak to na warsztatach, będą prowadzone zarówno przez nauczycieli MOA, jak i przez samych uczestników – zapraszamy do zgłaszania tematów. Zachęca się do zabrania ze sobą własnego sprzętu obserwacyjnego – lunet, teleskopów, kamer fotograficznych, choć miejscowe wyposażenie jest wystarczające. Z praktyki jednak wiemy, że najlepiej pracuje się z własnym sprzętem, którego obsługa może być doskonalona dzięki kontaktom z doświadczonymi obserwatorami. W razie przyjazdu z własnym laptopem zalecamy zainstalowanie następujących darmowych programów:
1) Stellarium
2) FastStone
3) Registax 5
5) Startrails
6) GIMP
7) Astro Photography Tool (dla użytkowników aparatów Canon)
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, zapisy dokonywane są wyłącznie przy pomocy formularza. Wraz ze zgłoszeniem udziału trzeba wpłacić należność w wysokości odpowiadającej deklarowanej liczbie noclegów na konto Stowarzyszenia Astrotur MOA nr 39 1240 5107 1111 0010 6767 9035 koniecznie z tytułem „Wpłata na cele statutowe” bez innych adnotacji.
Warto zapoznać się ze sprawozdaniami z poprzednich warsztatów, które są dostępne na stronie MOA oraz na naszym blogu.