Po raz kolejny musimy się zmierzyć z nauczaniem zdalnym na zajęciach z astronomii. Uczniowie chętnie w nich uczestniczą, bo są odskocznią od licznych zadań, które mają na co dzień. Kreatywność uczniów nie zna granic, dlatego każde zajęcia są jedyne i niepowtarzalne – jak zjawiska astronomiczne. Na zajęciach nie tylko o zjawiskach można rozmawiać i tworzyć ich symulację. Wielokrotnie już się o tym przekonałam, gdy pytania padające od nich, zupełnie nie na temat omawianego zagadnienia, budziły spore zainteresowanie u innych uczestników. Najczęstszy powód to bogata wyobraźnia każdego z nich. Prace takie jak „Wszechświat w słoiku”, „Łajka” – znaczek z psem Łajką w kosmosie, „Zegar astro”, to tylko niektóre z tematów podjętych na zajęciach dla najmłodszych.
Od września do grudnia działo się dużo. Wydarzeń również na niebie i wokół nas było sporo. Mieliśmy opozycję Marsa, start misji Chang’e 5, Noc Naukowców, geminidy czy trwający projekt obserwacji Wielkiej Koniunkcji Jowisza z Saturnem. Każde z tych wydarzeń to sporo pytań i zadań na kreatywne ich zrozumienie czy wyjaśnienie. Najfajniejsze jest to, że uczniowie lubią o tym rozmawiać i zadawać pytania. Ta niby prosta umiejętność zadawania pytań pomaga w ich rozwoju i nabycia pewności siebie – oby już na zawsze im to pozostało!
Dużą dyskusję wywołała nowa misja podboju Księżyca Chang’e 5. Chociażby przebieg tej misji, którą podęła ekipa z Chin, budził sporo ciekawych i kreatywnych pomysłów na jej ulepszenie. Nie mogło się tutaj obyć bez konstrukcji maszyn do lotów kosmicznych. Uczniowie nawet sięgali dalej niż do Księżyca budując rakiety do podróży na Marsa. Może w przyszłości któreś z nich będzie współpracować przy podobnych misjach podboju kosmosu.
Przy każdej pracy najbardziej mnie zachwyca ich pomysłowość i piękna kolorystyka. Każde z nich to prawdziwe dzieło sztuki z pełną paletą barw!
Kilka z tych prac można obejrzeć na zdjęciach w galerii poniżej. To jednak nie oddaje w całości ich piękna. Miejmy nadzieję, że późną wiosną cześć z tych prac zostanie wyeksponowana w gablotach wystawienniczych nowego budynku naszego Obserwatorium.
Święta zbliżają się dużymi krokami i jak to w każdym domu bywa, nie tylko najmłodsi już nie mogą się doczekać. Nasze Obserwatorium również lubi ten czas. Na zajęciach nigdy nie zabraknie postaci św. Mikołaja, który jak na wyjątkowo astronomiczną osobę (pędzi po rozgwieżdżonym niebie) zawsze znajdzie chwilę na rozłożenie teleskopu i podziwianie odległych obiektów.
Życzę wszystkim naszym byłym, obecnym i przyszłym Uczniom oraz ich Rodzicom zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech zbliżający się Nowy Rok 2021 podaruje nam wszystkim więcej pogodnego nieba.
Monika Maślaniec