27 kwietnia w Niepołomicach eksperci z Centrum Nauki Kopernik przeprowadzą wyjątkowe warsztaty. Klej, piła i nożyczki zastąpią tego dnia tradycyjne podręczniki. Edukatorzy będą mieli niecodzienną okazję dowiedzieć się, jak wykorzystywać elementy konstruowania, aby przeprowadzić fascynujące zajęcia.
Warsztaty przygotowuje i poprowadzi Wojciech Karcz – jedyny Polak spośród grupy 20 wybitnych ekspertów z całego świata, specjalistów w zakresie edukacji z wykorzystaniem konstruowania (FabLearn Fellows), powołanej przez Uniwersytet Stanford. Podczas zajęć pomagać mu będą trenerzy edukacyjni Centrum Nauki Kopernik.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu edukacyjnego „Konstruktorzy Marzeń”, którego oficjalnym partnerem jest firma Boeing. Podczas spotkania będzie można zapoznać się także z wyjątkowym zestawem edukacyjnym „Konstruktorzy Marzeń”. Dzięki zestawowi uczniowie zrzeszeni w sieci Klubów Młodego Odkrywcy mają okazję wkroczyć do „lotniczego świata”. Wielu z nich po raz pierwszy styka się z tajnikami inżynierskiej pracy. Centrum Nauki Kopernik wspólnie z firmą Boeing wspiera w ten sposób rozwój zainteresowań i kompetencji młodych ludzi w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki (ang. STEM). Pokazujemy, jak na nowo wykorzystać konstruowanie do przekazywania wiedzy w szkole. Udowadniamy, że można to robić w profesjonalny, a zarazem atrakcyjny sposób.
Jak to robimy? W Centrum Nauki Kopernik nie ma sztywnych zasad zwiedzania. Podobnie jest z naszymi propozycjami edukacyjnymi – mają one charakter otwarty. W trakcie spotkania chcielibyśmy wymienić się doświadczeniami w majstrowaniu, konstruowaniu, budowaniu i eksperymentowaniu. Każdy robi to na swój sposób – dlatego chcemy zainspirować się sobą wzajemnie i uczyć się od siebie! Gościem specjalnym wydarzenia będzie Dominik Kania – Prezes Zarządu Woodward Polska, firmy zajmującej się projektowaniem systemów sterujących dla rynków lotniczego i energetycznego. Poprowadzi wykład pt. Prototypowanie i metoda inżynieryjna w świecie aeronautyki.
Warsztaty z konstruowania odbędą się 27 kwietnia w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach, ul. Kopernika 2 (pod Krakowem). Godziny: 09:30 – 17:00. Liczba miejsc ograniczona!
Zgłoszenia należy nadsyłać pod adres: lukasz.derda@kopernik.org.pl
Organizatorzy opłacają koszty szkolenia, przerwę kawową i posiłek w trakcie warsztatów.
Nasi eksperci:
Wojciech Karcz – Koordynator projektu FabLearn w Centrum Nauki Kopernik. W ramach tego projektu przygotowuje i prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy używają samodzielnie narzędzi do konstruowania różnego rodzaju prototypów, urządzeń i konstrukcji. Wojciech interesuje się również wszelkimi technologiami, które mogą zostać w kreatywny sposób wykorzystane w edukacji (Arduino, RaspberryPi, Micro:bit, littleBits, MakeyMakey).
Dominik Kania, gość specjalny, Prezes Zarządu Woodward Polska, firmy zajmującej się projektowaniem, produkcją i serwisem rozwiązań w zakresie systemów sterujących dla rynków lotniczego i energetycznego. Eksperymentator i praktyk nowoczesnych metod zarządzania, sponsor projektów Six Sigma, trener prowadzący szkolenia z zakresu kultury Lean oraz Lean w Praktyce. Coach i mentor w zakresie ciągłego doskonalenia, wyznawca usystematyzowanego i opartego na danych podejścia do rozwiązywania problemów.
Chcesz zobaczyć jak wygląda konstruowanie w Koperniku, odwiedź nasz kanał na YT:
Materiały Centrum Nauki Kopernik