8 czerwca 2019 roku prawie 50-osobową załogą złożoną z uczestników zajęć astronomicznych, multimedialnych i robotycznych, zasiloną przez grupę „naszych” Rodziców oraz trójkę nauczycieli MOA – wybraliśmy się na edukacyjną wycieczkę. Jej celem były: Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu koło Chęcin oraz Zamek Królewski w Chęcinach.
Poranna zbiórka oraz wyjazd zaplanowany na godzinę 7 rano przebiegły bardzo sprawnie. Punktualnie, w pełni zajętym autobusem, ruszyliśmy w stronę województwa świętokrzyskiego. Podróż przebiegła szybko i tuż przed godziną 9 stanęliśmy przed wejściem pierwszego punktu naszej eskapady.
Centrum Nauki Leonardo da Vinci otwarto w 2014 roku i zgodnie z profilem tego typu instytucji w Polsce i na świecie zajmuje się ono popularyzacją nauki, prowadzoną w atrakcyjnej, interaktywnej formie.
Obecnie Centrum prezentuje wystawę pod tytułem „Człowiek – niezwykła maszyna”, która wyjaśnia zwiedzającym zagadnienia pięciu czynności życiowych człowieka: oddychania, funkcjonowania układu krążenia, reakcji na bodźce, utrzymania postawy ciała oraz odżywiania. System eksponatów, złożony z szeregu maszyn, urządzeń oraz odpowiednio oprogramowanych dotykowych paneli multimedialnych w szybki i efektowny sposób odkrywa mechanizm działania ludzkiego organizmu. Nie można zapomnieć o tym, że wszystkie eksponaty zgromadzone w Centrum pozwalają na samodzielną naukę poprzez eksperymentowanie oraz sprawdzanie własnej wiedzy i umiejętności.
Po ponad dwóch godzinach spędzonych na zgłębianiu nauk przyrodniczych ponownie wsiedliśmy do autobusu aby przejechać kilka kilometrów w kierunku Zamku Królewskiego w Chęcinach. Nadszedł czas na nauki humanistyczne czyli na przykład historię.
Zamek wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Był on ważnym ośrodkiem życia politycznego dzięki zwoływanym w nim zjazdom rycerstwa i możnowładców. W XIV wieku stanowił siedzibę powiatu sądowego oraz rezydencję rodzin królewskich.
W latach 60. XX wieku w okolicach Zamku Jerzy Hoffman pracował nad filmem „Pan Wołodyjowski”.
Do dziś, ze wspaniałego niegdyś zamku, zachowały się: obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta oraz fundamenty budynków mieszkalnych. Miejsce to jednak godnie przyjmuje turystów, oferując – co najważniejsze – zwiedzanie z przewodnikiem oraz kilka typowo turystycznych atrakcji.
Tymon Kretschmer
fot. Monika Maślaniec