W obecnej sytuacji lokalowej i pandemicznej jedyną możliwą formą zajęć są spotkania zdalne. Na szczęście mamy do dyspozycji teleskopy internetowe i przy ich pomocy będziemy prowadzili obserwacje astronomiczne oraz podejmiemy próby interpretacji i opisu otrzymanych obrazów.
Zaczniemy od dwóch kolorowych astrokamer T2 i T68 – pracujących w obserwatorium położonym w Nowym Meksyku. Różnica czasu pomiędzy Polską, a Nowym Meksykiem wynosi osiem godzin, co oznacza, że obserwując tamtejsze nocne niebo będziemy pracowali w porze dziennej. Powodzenie tych obserwacji oczywiście będzie zależało od stanu pogody, ale lokalizację teleskopów wybierano właśnie ze względu na dobre warunki tam panujące.
Zaczniemy od wyboru obiektów do obserwacji i w tym celu użyteczny będzie darmowy program Stellarium, zatem pierwszą czynnością uczestników zajęć będzie jego zainstalowanie na domowym komputerze.
Najpierw jednak trzeba będzie poprosić jednego z rodziców o zgłoszenie chęci uczestnictwa w zajęciach MOA. Można tego dokonać według procedury, opisanej na naszej stronie https://moa.edu.pl/zajecia-w-nowym-roku-szkolnym-2020–2021.
A oto przykładowe zdjęcia uzyskane przy użyciu wspomnianych kamer, rozpoznanie widocznych na nich obiektów stanowi pierwsze zadanie na naszych zajęciach.
Zajęcia poprowadzi nauczyciel MOA Grzegorz Sęk, telefon bezpośredni to 608–431-106, adres mailowy gsek@USUŃ_TOmoa.edu.pl, profil na facebooku pod nazwiskiem.
Grzegorz Sęk