Wrzesień to miesiąc, w którym lato ustępuje miejsca jesieni. Słońce w swej wędrówce wzdłuż ekliptyki, przetnie równik niebieski w punkcie równonocy jesiennej, nazywanym punktem Wagi. Wtedy też rozpocznie się astronomiczna jesień i dni będą już krótsze od nocy. Jest to dobra wiadomość dla obserwatorów nocnego nieba.
Przez cały miesiąc od wieczora towarzyszyć nam będą olbrzymy gazowe Jowisz i Saturn, za którymi podąża pomarańczowoczerwony Mars.
Wenus będzie nam ładnie świeciła na porannym niebie na ponad 2 godziny przed wschodem Słońca.
Przez cały miesiąc będziemy mogli oglądać przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), najpierw w drugiej części nocy, a od 17 września wieczorem.
Każdej nocy możemy też obserwować na niebie, serie satelitów Starlink. Dokładne czasy przelotów i jasności można znaleźć na stronie: Szczegółowe informacje na stronie: heavens-above.com
- 2 IX – pełnia Księżyca, zbliżenie Księżyca i Neptuna
- 6 IX – Księżyc w apogeum, zakrycie Marsa przez Księżyc (u nas widoczne jako bliska koniunkcja)
- 10 IX – III kwadra Księżyca
- 14 IX – nad ranem koniunkcja Księżyca i Wenus
- 17 IX – Nów Księżyca
- 18 IX – Księżyc w perygeum
- 22 IX – Słońce w punkcie Wagi, 15:31 początek astronomicznej jesieni
- 24 IX – I kwadra Księżyca
- 25 IX – wieczorem koniunkcja Księżyca, Jowisza i Saturna
Punkt Wagi – jeden z dwóch punktów przecięcia się równika niebieskiego z ekliptyką (drugim jest Punkt Barana), nazywany też punktem równonocy jesiennej. Moment przejścia Słońca przez ten punkt rozpoczyna astronomiczną jesień. Nazwa bierze się od gwiazdozbioru Wagi na tle którego ten punkt był widoczny ALE 3000 LAT TEMU!!! Wskutek ruchu precesyjnego osi ziemskiej punkt Wagi jak i punkt Barana przesuwają się po ekliptyce, dokonując pełnego obiegu w czasie niecałych 26000 lat. Obecnie punkt Wagi znajduje się na tle gwiazdozbioru Panny, a punkt Barana na tle gwiazdozbioru Ryb.
Janusz Nicewicz