Maj najczęściej kojarzy się nam z kwitnącymi kasztanami i maturami. Jak będzie w tym roku zobaczymy – kasztany na pewno zakwitną!
W maju też możemy podziwiać meteory z roju Eta Akwarydów (η Aquarids), które powstały wskutek przelotu najsłynniejszej komety – komety Halleya.
Przez cały miesiąc na wieczornym niebie króluje planeta – Wenus. Natomiast w drugiej części nocy możemy obserwować Jowisza, Saturna i Marsa.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), będzie widoczna przez cały maj. Na początku nad ranem, ale każdego dnia jej przeloty będą następowały wcześniej.
- 6 V – Księżyc w perygeum / maksimum roju eta Akwarydów
- 7 V – Pełnia Księżyca
- 12 V – Nad ranem Księżyc blisko Jowisza
- 13 V – Nad ranem Księżyc blisko Saturna
- 14 V – III kwadra Księżyca
- 15 V – nad ranem Księżyc blisko Marsa
- 18 V – Księżyc w apogeum
- 22 V – nów Księżyca
- 30 V – I kwadra Księżyca
Kometa – małe ciało niebieskie najczęściej o średnicy kilkunastu kilometrów, zbudowane głównie z lodu i skał. Obiekty takie, zbliżając się do Słońca (lub innej gwiazdy), wskutek oddziaływania z jej promieniowaniem, sublimują. Tworzy się otoczka zwana „głową” komety, która następnie jest rozciągana przez wiatr gwiazdowy, tworząc „warkocz” komety.
Kometa Halleya – nazwana na cześć Edmonda Halleya, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku angielskiego astronoma i matematyka. Zauważył on, że komety widoczne w latach 1531, 1607 i 1682 to w rzeczywistości ten sam obiekt o okresie orbitalnym około 76 lat. Przewidział on jej powrót na rok 1759, jednak niedane mu było jej zobaczyć. Zmarł na długo przed jej ponownym pojawieniem się na niebie, bo w 1742 roku.
Janusz Nicewicz