W tym roku święta Wielkanocy wypadają właśnie w kwietniu. Dlaczego? Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Ta skomplikowana zasada jest w istocie przełożeniem na solarny w swej naturze kalendarz juliański konkretnej daty 14 nisan z religijnego kalendarza hebrajskiego, który jest kalendarzem lunarno-solarnym. Data 14 nisan wyznacza w kalendarzu hebrajskim początek święta Paschy, wokół którego działy się wydarzenia zbawcze. Wielkanoc jest, więc świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia.
A co na niebie? Marsa możemy obserwować tylko w pierwszej części nocy, Jowisz i Saturn widoczne są na porannym niebie, przed wschodem Słońca.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie widoczna do 4 kwietnia na wieczornym niebie i od 28 kwietnia nad ranem. Natomiast 18 kwietnia, będzie okazja obserwowania ISS, na tle tarczy słonecznej. Zjawisko będzie widoczne w wąskim pasie od Wisły, przez Skawinę, Niepołomice, aż do Tarnobrzega. Dokładna godzina przelotu dla Niepołomic: 8:57:10,19.
W kwietniu obchodzimy dwie okrągłe rocznice: 60 lat od lotu Gagarina i 30 lat pracy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.
W nocy z 21 na 22 kwietnia, wypada maksimum roju Lirydów, z radiantem położonym w pobliżu gwiazdy Wega, z gwiazdozbioru Lutni/Liry.
- 1 IV – Zderzenie Ziemi a planetoidą 2021QW13
- 2 IV – koniunkcja Księżyca i Antaresa (najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Skorpiona)
- 4 IV – ostatnia kwadra Księżyca
- 7 IV – nad ranem, bliskie spotkanie Księżyca, Jowisza i Saturna
- 12 IV – nów Księżyca, 60 rocznica pierwszego lotu człowieka w kosmos
- 14 IV – Księżyc w apogeum
- 17 IV – koniunkcja Księżyca i Marsa
- 18 IV – Przelot ISS na tle tarczy słonecznej (8:57:10,19)
- 20 IV – I kwadra Księżyca
- 21/22 IV – maksimum roju Lirydów (ZHR 18)
- 24 IV – 30 rocznica umieszczenia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a na orbicie
- 27 IV – pełnia Księżyca, Księżyc w perygeum (super Księżyc)
Janusz Nicewicz