Grudzień większości z nas kojarzy się z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia. Dla astronomów, to czas najdłuższych nocy, z widokiem na najpiękniejszy fragment nieba z gwiazdozbiorem Oriona na czele. Kończy się powoli okres widoczności Jowisza i Saturna, na wieczornym niebie, którego kulminacyjnym momentem będzie koniunkcja tych dwóch planet gazowych. Mars widoczny jest na niebie, aż do późnych godzin nocnych. Wenus pojawia się na niebie przed wschodem Słońca.
W grudniu wypadają też maksima dwóch rojów meteorów: jeden Geminidy z radiantem w gwiazdozbiorze Bliźniąt i Ursydy z radiantem w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) pojawiać się będzie na wieczornym niebie do 10 grudnia by po krótkiej nieobecności powrócić 19 grudnia przed wschodem Słońca. Dodatkowo mieszkańcy Brzeska i okolic będą mieli okazję do obserwacji przelotu ISS na tle tarczy Słonecznej, 6 grudnia o 11:56 i 23 grudnia o 11:24.
PRZYPOMINAMY O ZACHOWANIU OSTROŻNOŚCI PODACZAS OBSERWACJI SŁOŃCA!!!
Na koniec informacja dla Dzieci: w tym roku PIERWSZĄ GWIAZDKĄ będzie nie jeden obiekt a dwa: Jowisz i Saturn, które odnajdziemy nisko nad zachodnim horyzontem, następnie pojawi się Mars, a później Vega z gwiazdozbioru Lutni (Liry) i Capella z gwiazdozbioru Woźnicy. Niech pierwsza gwiazdka przyniesie Wam dużo radości i szczęścia na nowy 2021 rok. Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego 2021 Roku!!!
- 7 XII – zakrycie planetoidy Westy przez Księżyc 23h
- 8 XII – III kwadra Księżyca
- 12 XII – Księżyc w perygeum
- 12/13 XII – Księżyc blisko Wenus
- 14 XII – nów Księżyca/maksimum roju Geminidy
- 17 XII – koniunkcja Księżyca, Jowisza i Saturna
- 21 XII – początek astronomicznej zimy (11:02)/ koniunkcja Jowisza i Saturna/maksimum roju Ursydy
- 22 XII – I kwadra Księżyca
- 23 XII – koniunkcja Księżyca i Marsa
- 24 XII – Księżyc w apogeum
- 30 XII – pełnia Księżyca
Janusz Nicewicz