W sobotę, 12 października, w Obserwatorium Astronomicznym Królowej Jadwigi odbyło się Seminarium poświęcone działalności Kazimierza Kordylewskiego. W domu Bogdana Wszołka spotkali się dawni studenci i wychowankowie Pana Docenta w osobach Jerzego Kreinera, Jerzego Machalskiego, Adama Michalca i Grzegorza Sęka, przybyli także jego syn Leszek, wnuk Marek i kilkoro dalszych krewnych. Z naszego obserwatorium oprócz A. Michalca i G. Sęka byli obecni jeszcze Państwo Monika i Łukasz Maślańcowie z dwójką dzieci oraz Justyna Put.
Po kilku wystąpieniach dotyczących bezpośrednio osoby naszego Patrona nastąpiło zwiedzanie terenu obserwatorium.
Ważny element Seminarium stanowiło wystąpienie gości z Węgier – Gabora Horvatha i Judith Sliz-Balogh, którzy uzyskali ciekawe rezultaty obserwacyjne stosując metody polaryzacyjne.
Sympatycznym momentem było spotkanie z daleką krewną Kazimierza Kordylewskiego Agatą, obecnie farmaceutką, która przed kilku laty na konkursie astronomicznym w Grudziądzu głosiła referat o Księżycach Kordylewskiego.
W trakcie mojego krótkiego wystąpienia swoim strojem zwróciłem uwagę na istnienie Parku Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach. W miejscowości Roztoki Górne przez kilkanaście lat Maciej Winiarski poszukiwał obserwacyjnych dowodów na istnienie księżyców Kordylewskiego, zaś obecnie słowacki astronom, Pawel Duris, kontynuuje te próby w Dwerniku u stóp Otrytu.
Wystąpieniom prelegentów towarzyszyła wystawa zdjęć związanych z rodziną Kordylewskich, można było także obejrzeć kilka przedmiotów używanych przez astronoma w trakcie jego pracy.
Mocny akcent na spotkaniu w Rzepienniku stanowiło kilka startów modeli rakiet, w trakcie których rejestrowano parametry ich lotu.
W drodze powrotnej wraz z Adamem podjechaliśmy pod dom krakowskiego astronoma Jana Mietelskiego w Zakliczynie, aby obejrzeć znajdujący się tam zegar słoneczny, wykonany z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
Grzegorz Sęk