14 listopada 2016 roku mieliśmy okazję podziwiać niecodzienne zjawisko, które media okrzyknęły mianem “Superksiężyca”.
Orbita Księżyca jest elipsą o niewielkim stopniu spłaszczenia. W perygeum czyli punkcie najbliższym Ziemi, zbliża się on do niej na odległość średnio 363 100 km, to jest o około 43 000 km bliżej niż punkcie oddalonym od Ziemi najbardziej czyli w apogeum. [Średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 402 kilometry].
Jeżeli pełnia Księżyca przypadnie w momencie kiedy jest on w perygeum lub w pobliżu perygeum, mamy wtedy do czynienia ze zjawiskiem tzw. “Superksiężyca”.
14 listopada 2016 roku Księżyc znalazł się w odległości 356 512 km od Ziemi osiągając na niebie rozmiary kątowe 33’52” – największe od 1948 roku. Warto było to zobaczyć, gdyż kolejne takie zjawisko będzie można oglądać dopiero 25 listopada 2034 roku.
Więcej informacji na temat “Superksiężyca” znajdziecie w materiale przygotowanym przez Przemysława Rudzia z Polskiej Agencji Kosmicznej:
“Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To Superksiężyc!”
W naszym Obserwatorium również odbywały się obserwacje. Goście, którzy nas odwiedzili tego wieczora, mieli okazję pooglądać Księżyc przez teleskopy, dowiedzieć się więcej o Srebrnym Globie i “Superksiężycu”, a także wykonać własną fotografię.
Poniższe zdjęcia: © Dominik Pasternak