Początek października w naszym Obserwatorium zaczął się pracowicie, uczniowie kilku kół astronomicznych podjęli wyzwanie budowy modelu pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnik 1.
Sputnik 1 (w tłum. towarzysz podróży) – pierwszy sztuczny satelita Ziemi, który został wystrzelony przez ZSRR 4 października 1957 roku o godzinie 19:28:34 (UT). Wyniesienie Sputnika 1 na orbitę stało się początkiem wyścigu kosmicznego między ZSRR a USA.
Obserwacje wizualne i radiowe Sputnika były prowadzone na całym świecie.
Nasi uczniowie świetnie się bawili tworząc własne modele a przy tym poznali historię pierwszego sztucznego satelity Ziemi. Pomagali również w budowaniu modelu giganta – prawie w skali 1:1!
Nasz Sputnik ma zaledwie średnicę korpusu 50 cm a długość anten to jedyne 200 cm mimo to wywiera niesamowite wrażenie na oglądających.
Dane techniczne oryginału:
– masa 83,46 kg,
– średnica 58 cm,
– 2 nadajniki radiowe o mocy 1 wata działające naprzemiennie na falach 7,5 i 15 m (nadawany przez nie sygnał mogli odbierać radioamatorzy z całej Ziemi),
– 2 pary anten o długości 2,4 i 2,9 m,
– czujnik temperatury (wszystkie urządzenia elektryczne tamtych czasów mogły pracować jedynie w przedziale −30 °C do +90 °C),
– baterie (kwasowe) zasilające (starczyły na 21 dni pracy, co pozwoliło na przekazanie około 60 000 pomiarów telemetrycznych
Od dawna wiadomo, że zabawa połączona z nauką to najczęstsza zasada zajęć astronomicznych w MOA!!!
Dlatego już teraz bardziej zainteresowanych historią satelity Sputnik 1 zapraszamy do MCDiS w sobotę 7 października o 17:00, gdzie będzie można dowiedzieć się o nim więcej i na własne oczy zobaczyć dzieło naszych uczniów.
Monika Maślaniec