Adam Michalec, marzec 2019
Marzec zielony, zwiastuje dobre plony…
…powiada staropolskie przysłowie, a zatem nie tylko dla obserwacji astronomicznych życzmy sobie w tym miesiącu bezchmurnego nieba. Po emocjach związanych ze śnieżną, mroźną, wietrzną i smogową zimą, czeka nas wreszcie upragniona wiosna. Cieszymy się z faktu, że Słońce powoli, ale systematycznie, wznosi się po Ekliptyce coraz wyżej i wyżej, aby wreszcie przeciąć równik niebieski 20 marca o godz. 22.58, w punkcie równonocy wiosennej – zwanym punktem Barana. Słońce „przechodzi” wtedy z półkuli południowej nieba na północną, ze znaku Ryb w znak Barana. Rozpocznie się wówczas astronomiczna Wiosna, a na ten moment, jak zwykle, czekaliśmy z utęsknieniem. Ze względu zaś na zjawisko refrakcji atmosferycznej, zrównanie dnia z nocą wystąpi już 17/18 marca.
W Krakowie i okolicy, w dniu 1 marca Słońce wschodzi o 6.24, a zachodzi o 17.21, zaś ostatniego marca wschodzi (już według czasu letniego) o 6.20, a zachodzi o 19.10, wtedy dzień będzie trwał 12 godzin i 50 minut. Zatem w marcu w Małopolsce, przybędzie dnia już o 113 minut!
Aktywność magnetyczna Słońca będzie mała, a w nocy z 30/31 marca, czeka nas zmiana czasu z zimowego na czas letni, powinniśmy przestawić zegarki o godzinę do przodu. Rano od tej pory, wstajemy o godzinę wcześniej, ale za to będziemy mieć dłuższe, jasne popołudnia, które można będzie wykorzystać na wiosenne spacery!
Natomiast ciemne bezksiężycowe noce, dogodne do obserwacji astronomicznych, będą w pierwszej dekadzie miesiąca, bowiem kolejność faz Księżyca w marcu będzie następująca:
- nów 6.III. o godz. 17.04 (akurat w Popielec),
- pierwsza kwadra 14.III. o godz. 11.27,
- pierwsza wiosenna astronomiczna pełnia 21.III o godz. 02.43,
- ostatnia kwadra 28.III. o godz. 05.10.
Wielkanoc będzie dopiero 21.IV., bowiem wypada ona po pierwszej wiosennej paschalnej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca, a ta będzie 19.IV. Daty kościelnej pełni Księżyca zostały bowiem wyznaczone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. Dlatego kościelna pełnia Księżyca różni się czasem od astronomicznej, czego efektem będzie właśnie Wielkanoc w 2019 roku.
Najdalej od Ziemi (w apogeum) znajdzie się Księżyc 4.III. o godz. 12, a najbliżej Ziemi (w perygeum) będzie 19.III. o godz. 19. Ponadto, 1.III. i 29.III. Księżyc zakryje Saturna, a 2.III. i 29.III. Plutona, ale te zjawiska nie będą u nas widoczne.
Jeśli chodzi o planety, to:
- Merkurego będzie można zaobserwować wieczorem nisko nad południowo – zachodnim horyzontem, tylko do 8 marca, a następnie po 22 marca, tuż przed wschodem Słońca, na porannym niebie.
- Wenus jako Gwiazda Poranna, przez cały miesiąc, będzie widoczna nisko na wschodnim niebie, poprzedzając o dwie godziny wschód Słońca.
- Czerwonawego Marsa znajdziemy na wieczornym niebie, goszczącego w konstelacji Barana a potem Byka. Ta wędrówka planety na niebie powoduje, iż z upływem wiosennych dni, coraz to krócej będzie przebywał nad horyzontem.
- Jowisza, tuż przed północą, znajdziemy nisko na wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Wężownika, podziwiając przez lunetę jego gromadkę satelitów.
- W drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Strzelca, widoczny będzie Saturn z imponującymi pierścieniami.
- Uran, dostępny będzie do obserwacji wieczorem w gwiazdozbiorze Barana, a końcem marca, skryje się w promieniach Słońca.
- Neptun, przebywający w gwiazdozbiorze Wodnika, pojawi się nam na porannym niebie dopiero końcem miesiąca, wyprzedzając wschód Słońca.
W tym miesiącu nie przewiduje się bogatych deszczy meteorów, chociaż 25 marca przypada maksimum mało aktywnego, rozciągłego roju (Wirginidy), promieniującego z okolicy „alfy” – czyli Spiki, najjaśniejszej gwiazdy w Pannie. Księżyc 4 dni po pełni, będzie przeszkadzał od północy w obserwacjach maksimum tego roju.
Bliskość ciepłej Wiosny, niechaj nas zachęca do ostatnich bez smogowych zimowych spacerów. Dodatkowo zaś, wypada tylko nam życzyć bezchmurnego nieba, a w marcu takie pogody często u nas występują. Zatem spoglądając wieczorem, w środku nocy lub wczesnym rankiem, w rozgwieżdżone niebo, przypomnijmy sobie, jeszcze jedno przysłowie:
Zima starym dokucza, zaś Wiosna młodych poucza -
dlatego wszystkim Państwu stosownej aury wiosennej, serdecznie życzę.