Adam Michalec, czerwiec 2020
W czerwcu się pokaże, co nam PAN da w darze
Tak się mówi żartobliwie, odnośnie przyznawanych grantów na badania naukowe. Czerwiec to okres najkrótszych nocy, oraz pięknych świtów i zmierzchów, dogodnych dla obserwacji nieba i ostatnich wiosennych spacerów. Mamy zatem krótkie ciepłe noce, które co prawda nie sprzyjają obserwacjom astronomicznym, ale są one cenne dla miłośników nieba.
Tegoroczne astronomiczne lato, rozpocznie się nocną porą, w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44 – kiedy to Słońce w swej rocznej wędrówce po ekliptyce, oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego, zwany punktem Raka. W tym dniu w Krakowie, Słońce w chwili przejścia przez południk, góruje nad horyzontem na wysokości prawie 63 i pół stopnia. Wzejdzie tego dnia o godz. 4.30, a zajdzie o 20.53, zatem dzień będzie trwał 16 godzin i 23 minuty; będzie to najdłuższy dzień (i najkrótsza noc) tego roku, a dłuższy od najkrótszego dnia w Krakowie i okolicy, aż o 8 godz. i 18 minut.
Najwcześniej Słońce wzejdzie u nas już w dniu 15 czerwca (godz. 4.30) i takich wczesnych wschodów Słońca będziemy doświadczać przez 8 kolejnych dni. Najpóźniej zajdzie w dniu 19 czerwca (godz. 20.53), i tak późnych zachodów Słońca będzie aż 12. Dni w których Słońce będzie najdłużej nad horyzontem, doświadczymy przez cały tydzień od 17 do 24 czerwca. W tym też okresie, na św. Jana (24.VI), często padają obfite deszcze. Po tegorocznej suchej wiośnie, być może one wystąpią, zobaczymy. Tak czy inaczej będzie z pogodą, to na Dzień Dziecka, Słońce wzejdzie o godz. 4.36, a zajdzie o godz. 20.41. Dzień będzie trwał 16 godz. i 5 minut; będzie jeszcze krótszy o 18 minut od najdłuższego dnia roku. Natomiast ostatniego czerwca, Słońce wzejdzie o godz. 4.34, a schowa się pod horyzontem o godz. 20.53 i dzień będzie niezauważalnie, ale już krótszy od najdłuższego dnia roku o 4 minuty.
Aktywność magnetyczna Słońca w czerwcu będzie na niskim poziomie, jedynie co nieco podwyższona w ostatniej dekadzie miesiąca. Pamiętajmy, iż obserwacje plam na Słońcu prowadzimy wyłącznie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów spektralnych, lub rzutowanego na ekran obrazu Słońca z lunety. Ponadto w niedzielę 21.VI., wystąpi obrączkowe zaćmienie Słońca, początek o świcie w Afryce, potem kolejno w południowo-wschodniej Europie, Azji, a zakończy się w Mikronezji.
Księżyc powita lato w nowiu. Zatem bardzo krótkie, ale bezksiężycowe noce, będziemy mieli na przełomie 3 i 4 tygodnia czerwca, a kolejność faz Księżyca będzie następująca:
- pełnia 5.VI. o godz. 21.12,
- ostatnia kwadra 13.VI. o godz. 08.24,
- nów 21.VI. o godz. 08.41,
- pierwsza kwadra 28.VI. o godz. 10. 16.
W perygeum (najbliżej Ziemi) będzie Księżyc dwukrotnie: 3.VI. o godz. 06 i 30.VI. o godz. 04, a w apogeum (najdalej od Ziemi) będzie 15.VI. o godz. 03.
5.VI. wystąpi – mało atrakcyjne – półcieniowe zaćmienie Księżyca, z maksimum o godz. 20.58, widoczne również w Polsce. Ponadto, Księżyc w tym miesiącu zakryje Wenus 19.VI. o godz. 11, co będzie widoczne w północno-wschodniej części Polski. W Krakowie możemy obserwować na niebie to ich zbliżenie, a także wcześniejsze zbliżenie Księżyca do Jowisza w dniu 8.VI. i dzień później do Saturna tj. 9.VI., a także do Marsa po północy 14.VI.
Jeśli chodzi o planety, to:
- Merkurego znajdziemy do końca wiosny czerwcowej, nisko na wieczornym niebie, tuż po zachodzie Słońca. Najlepsze warunki do jego obserwacji przypadają na pierwszy tydzień miesiąca. Z nastaniem lata, skryje się nam w promieniach słonecznych, by pojawić się na porannym niebie po 10 lipca.
- Wenus, pojawi się nam w drugim tygodniu miesiąca jako Gwiazda Poranna, ale bardzo nisko nad horyzontem, poprzedzając co nieco wschód Słońca. Z upływem dni tego lata, będzie coraz wcześniej poprzedzać wschód naszej gwiazdy, aż do stycznia 2021 roku.
- Mars, dostępny będzie do obserwacji od północy, goszcząc w gwiazdozbiorze Ryb. Tam też 14.VI. o godz. 02, zbliży się doń Księżyc.
- Jowisz, będzie widoczny w czerwcu na niebie już przed północą, goszcząc w gwiazdozbiorze Strzelca. Wieczorem 8.VI., Księżyc, zbliży się do tej planety na odległość 2 stopni.
- Saturna przebywającego w gwiazdozbiorze Koziorożca, możemy obserwować już przed północą. Nad ranem 9.VI., Księżyc zbliży się do tej planety na odległość 3 stopni.
- Uran gości w gwiazdozbiorze Barana, a widoczny jest nisko nad wschodnim horyzontem, krótko aż do świtu. Nad ranem 17.VI., Księżyc zbliży się do tej planety na odległość 4 stopni.
- Neptuna w Wodniku, można obserwować również na wschodnim niebie, w drugiej połowie nocy. Do tej planety 13.VI. tuż po północy, zbliży się Księżyc na odległość 4 stopni. Aby jednak dostrzec te dwie ostatnie planety gołym okiem, trzeba mieć sokoli wzrok.
Natomiast w dniach od 22.VI. do 2.VII., będzie możliwość zliczania meteorów z czerwcowego roju Bootydów (czyli wylatujących z gwiazdozbioru Wolarza). Maksimum ich aktywności przypada na 28.VI., a Księżyc pierwszej kwadrze, będzie przeszkadzał w wieczornych obserwacjach. Oby pogoda nam dopisywała. Zaś z drugiej strony, nasuwa się takie staropolskie przysłowie:
W początku lata poranne grzmoty są zapowiedzią rychliwej słoty.
Wobec takich prognoz, życzę Państwu, u progu zbliżających się wakacji i nadchodzącego sezonu urlopowego, samych słonecznych i ciepłych dni, z jak najmniejszą ilością burz.
Wschody i zachody Słońca w Krakowie – czerwiec 2020 [PDF]
Wschody i zachody Księżyca w Krakowie – maj i czerwiec 2020 [PDF]