11 listopada 2019 roku czeka nas naprawdę wyjątkowe zjawisko astronomiczne. Będzie nim przejście planety Merkury przed tarczą Słońca.
Takie przejścia, zwane fachowo tranzytami, nie zdarzają się często, a dodatkowo – tylko dwie planety Układu Słonecznego mogą nam zafundować ten spektakl. Są nimi Merkury i Wenus, czyli te które krążą wewnątrz orbity Ziemi.
Nasza planeta jest trzecią w kolejności od Słońca, zatem pierwsze dwie – okrążają Słońce w obszarze pomiędzy nim, a Ziemią. Taki układ powoduje, że pojawia się niekiedy korzystna konfiguracja jednej z tych planet względem Ziemi oraz Słońca. Trzy ciała niebieskie ustawiają się dla obserwatora stojącego na Ziemi – mniej więcej w jednej linii, dzięki czemu, Merkury lub Wenus stają się przez jakiś czas widoczne na tle tarczy Słońca.
Duża odległość Ziemi od Merkurego czy Wenus, a także rozmiary tych planet powodują, że na ziemskim niebie mają one niewielkie rozmiary. Tym samym, na tarczy Słońca są one widoczne jako niewielkie „kropki”, a do obserwacji ich tranzytów – niezbędny jest sprzęt optyczny. Obowiązkowo wyposażony w odpowiednie filtry zabezpieczające!
Tym razem trafia się nam tranzyt Merkurego, a my zapraszamy na obserwacje tego zjawiska oraz pogadankę astronomiczną pod tytułem “O Merkurym”.
Kiedy?
11 listopada 2019 roku
Gdzie?
Pod Kopcem Grunwaldzkim w Niepołomicach (przy ulicy Grunwaldzkiej) – OBSERWACJE PRZEZ TELESKOP
Oprócz teleskopów będzie na Was czekać gorąca herbata!
W Szkole Podstawowej nr 1 w Niepołomicach (przy ulicy Szkolnej 3) – POGADANKA ASTRONOMICZNA “O MERKURYM”
O której?
Od godziny 13:30 do 15:00 – OBSERWACJE ZJAWISKA PRZEZ TELESKOP
Godzina 16:00 – POGADANKA “O MERKURYM”
Pamiętajcie jednak, że jeśli trafi się nam fatalna pogoda – całkowite zachmurzenie, opady deszczu, deszczu ze śniegiem lub śniegu – obserwacje nie odbędą się!
Pogadanka natomiast odbędzie się bez względu na dobrą czy złą pogodę.
Zapraszamy!
[ycd_countdown id=6832]
“Rozkład jazdy” zjawiska:
- początek zjawiska – godz. 13:35 – pierwszy kontakt Merkurego ze Słońcem
- godz. 13:37 – planeta w całości „wejdzie” na tarczę Słońca
- faza maksymalna – godz. 16:20 – środek zjawiska
- godz. 19:02 – Merkury opuszcza tarczę Słońca
- koniec zjawiska – godz. 19:04 – Merkury całkowicie opuszcza tarczę Słońca.
Łatwo się zorientować, że niestety będziemy mogli obserwować jedynie fragment zjawiska. Słońce z „czarną kropką na sobie” schowa się za horyzontem o godzinie 16:01.
Warto nas odwiedzić także z innego powodu. Poprzednio, przejście Merkurego widoczne było w Polsce w 2016 roku, następne natomiast – wydarzy się dopiero w 2032 roku.
Zapraszamy i czekamy na Was!