Wieczór z gwiazdami – Perseidy 2021
Jak co roku w sierpniu nasza planeta będzie się przebijać przez chmurę kosmicznej materii zostawionej przez kometę Swift-Tuttle co na nocnym niebie wywoła zjawisko deszczu meteorów określanych jako rój Perseidów lub łez św. Wawrzyńca. 13 sierpnia zapraszamy na Rynek w Niepołomicach, aby wspólnie obserwować to zjawisko. Zapraszamy również do udziału w imprezach towarzyszących związanych z obchodzonym Rokiem Stanisława Lema. Wstęp wolny.
Program „Wieczoru gwiazdami”
18:30 – 20:00 Warsztaty dla dzieci:
– budowa robotów z materiałów recyklingowych (kapsle, baterie, korki itp.)
– rysowanie fantastycznych postaci inspirowanych ilustracjami z opowiadań S. Lema
– budowa modelu satelity LEM
20:00 – Konkurs piękności robotów wykonanych na warsztatach
20:15 – Rozstrzygnięcie konkursu rysunkowego
20:30 – Rozpoczynamy obserwacje nieba:
– „Sokole oko” czyli konkurs wypatrywania pierwszej gwiazdki
– Pokazy Księżyca i planety Wenus przez teleskop
20:30 Prezentacja scenariuszy wygenerowanych za pomocą „kieszonkowego komputera dreszczowców science-fiction”
21:00 Projekcja filmu fantastyczno-naukowego „Proxima” w systemie kina letniego
(UWAGA: na rynku będą do dyspozycji leżaki, ale sugerujemy zabranie ze sobą koców, noc może być chłodna)
W czasie filmu i po nim prowadzone będą:
– pokazy nieba przez teleskopy m. in. planet Jowisz i Saturn
– laserowy spacer po niebie z przewodnikiem
22:45 Prezentacja „Perseidy w liczbach” i konkurs SMS-owy ze znajomości twórczości Lema (cenna nagroda!)
22:45 Przy wygaszonych światłach w czasie obserwacji spadających gwiazd wysłuchamy opowiadań S. Lema z cyklu „Cyberiada” w formie audiobooka
23:45 Orientacyjny czas zakończenia imprezy
UWAGA W PRZYPADKU ZACHMURZENIA OBSERWACJE NIEBA NIE MOGĄ BYĆ PRZEPROWADZONE, ALE POZOSTAŁE PUNKTY PROGRAMU BĘDĄ REALIZOWANE
PRZY BARDZO ZŁEJ POGODZIE (DESZCZ, SILNY WIATR) „NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD” ZOSTANIE PRZENIESIONA DO MAŁOPOLSKIEGO CENTRUM DZWIĘKU I SŁOWA (INFORMACJA BĘDZIE WYWIESZONA NA RYNKU W NIEPOŁOMICACH, ORAZ ZOSTANIE UMIESZCZONA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH)
Opis niektórych wydarzeń „Nocy spadających gwiazd”
Budowa robotów – wykorzystując zużyte baterie, nakrętki, i inne drobne elementy oraz własną wyobraźnię należy skonstruować model robota.
Zbudowane roboty wezmą udział w konkursie piękności, i zabierzecie je do domu. Można przynieść ze sobą elementy, z których powstanie jedyny w swoim rodzaju przedstawiciel świata robotów. Każda powstała robotyczna postać powinna mieć określone przeznaczenie i nazwę.
W pracach nad robotami będą pomagać nauczyciele MOA, będziemy mieć do dyspozycji baterie, nakrętki, korki, spinacze biurowe, pistolety klejowe do łączenia elementów, papier, nożyczki, taśmy i inne drobne rzeczy.
Rysowanie – odkryj w sobie talent plastyczny i narysuj fantastyczną postać z opowiadań Lema. Wyobraź sobie jak mogą wyglądać: Gryzmaki, Gwajdolnice, Sepulki, Filidrony, Rymundy lub inni bohaterowie twórczości S. Lema.
Nauczyciele z MOA mają dla artystów przygotowane materiały, ołówki, czarne kredki. Czyli zapraszamy do tworzenia ilustracji w stylu Lema!!!
Powstałe prace stworzą wystawę i wezmą udział w konkursie publiczności.
Satelita LEM
Pierwszy polski satelita badawczy został nazwany LEM. To jeden z tak zwanych nanosatelitów serii BRITE, których przeznaczeniem jest długotrwałe i nieprzerwane obserwowanie gwiazd. W czasie warsztatów można będzie zbudować kartonowy model tego satelity a potem zabrać LEMa do domu.
Kieszonkowy komputer dreszczowców science-fiction
Komputer – znany z książki „Fantastyka i futurologia” to rodzaj algorytmu w postaci schematu blokowego, który pozwala na stworzenie scenariusza filmu czy opowiadania. Istnieją opinie, że 90% kasowych filmów s‑f jest zbudowanych na takich podstawach. Uczestnicy zabawy za pomocą ‘komputera’ mogą wykreować własny scenariusz, uzupełnić go różnymi detalami (imiona bohaterów, miejsce akcji itp.) no i przedstawić go publiczności. Życzymy sukcesu kasowego Hollywood!
Laserowy spacer po niebie
Po zapadnięciu zmroku pracownicy z MOA chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z astronomią i gwiaździstym niebem. Będzie można zapoznać się z lokalizacją poszczególnych gwiazdozbiorów, asteryzmów czy planet na niepołomickim niebie.
Konkurs znajomości twórczości Lema
Po zakończeniu filmu na ekranie zostanie wyświetlonych kilka prostych pytań, dotyczących twórczości Stanisława Lema z kilkoma wariantami odpowiedzi oznaczonych literami. Litery oznaczające poprawne odpowiedzi utworzą hasło. Cenną nagrodę główną otrzyma osoba, która pierwsza przyśle SMS z całym poprawnym hasłem! Numer telefonu będzie wyświetlony na ekranie, do zwycięzcy oddzwonimy!
Organizatorzy: