Jedenasta edycja Małopolskiej Nocy Naukowców (MNN) w Niepołomicach już za nami. W tym roku nasze Obserwatorium odwiedziło 1000 osób! Tak liczne grono biorące udział w Nocy Naukowców utwierdza nas w przekonaniu, że warto organizować akcje promujące naukę.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne jest jedynym miejscem w Niepołomicach, w którym odbywa się ta wyjątkowa impreza.
Realizacja MNN2018 nie była by możliwa, gdyby nie:
- Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach,
- Niepołomicki Klub Krótkofalowców,
- Zespół Szkół Specjalnych nr 3 z Krakowa
- Wrocławski Klub Łączności Ratunkowej.
Nie sposób wymienić tu wszystkich osób i instytucji wspierających nasze działania. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich nauczycielom za coroczne przygotowanie i przeprowadzanie pokazów. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie finansowe Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego w Krakowie i Stowarzyszeniu ASTROTUR MOA.
Tegoroczna edycja MNN została zorganizowana w Niepołomicach pod wyjątkowym hasłem „100 lat minęło jak jeden dzień”. Wiele atrakcji nawiązywało do osiągnięć na przestrzeni ostatnich 100 lat. Między innymi można było posłuchać o transatlantyckiej radiostacji w Babicach, różnych teleskopach na przełomie wielu lat, czy misjach balonowych. W czasie warsztatów można było zobaczyć własnoręcznie wykonany przez uczniów MOA wykrywacz metali oraz ciekawe wynalazki i odkrycia fizyczne. Modele biologiczne ze „Stefanem” włącznie cieszyły oczy odwiedzających. Wielu zobaczyło możliwości fotografowania z użyciem pudełka po butach oraz sprawdziło co z chemią mają wspólnego węże, słonie i rekiny. Najmłodsi też znaleźli dla siebie sporo astronomicznej zabawy chociażby w budowaniu kraterów księżycowych lub spacerowania z „Małymi Geniuszami” po niebie w Planetarium. Najbardziej wytrwali oglądali „Niebo wg Greków” i korzystali z teleskopów naszego Obserwatorium.
Z roku na rok przygotowywane są coraz to nowe atrakcje – pomysł goni pomysł. W tym roku niespodzianka była wyjątkowo „latająca”. Rozpoczęcie tej edycji z pewnością zasłużyło na miano wyjątkowej. W czasie rozpoczęcia z terenu przylegającego do MOA wystartował balon stratosferyczny, który był śledzony przez cały czas trwania Nocy Naukowców. Na podkreślenie zasługuje fakt, że był to pierwszy balon stratosferyczny, który wystartował z Niepołomic.
Start balonu był możliwy dzięki współpracy MOA z Wrocławskim Klubem Łączności Ratunkowej, który nie tylko wypuścił balon, ale również odnalazł go po lądowaniu w Dębicy koło Tarnowa. Z urządzeń zamontowanych przy balonie okazało się, że wzniósł się na wysokość aż 27 km, a widoki naszej Ziemi z kamery były niesamowite!!!
Wrocławska ekipa nie zawiodła również w czasie warsztatów balonowych. Wszyscy uczestnicy tłumnie i cierpliwie wyczekiwali możliwości skonstruowania własnego balonu. Aż 250 małych balonów zostało wykonanych samodzielnie.
Dziękujemy wszystkim sympatykom “nauki przez zabawę” za obecność na tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców! Podsumowując w ciągu wszystkich jedenastu edycji MNN niepołomickie Obserwatorium odwiedziło ponad 5,5 tysiąca osób!!!
Dziękujemy!!!
Wszystkim przypominamy, iż Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego /Noc Naukowców/.
Monika Maślaniec
nauczyciel MOA
koordynator MNN w Niepołomicach