7 stycznia 2019 roku w Warszawie ogłoszono wyniki 14. edycji konkursu POPULARYZATOR NAUKI organizowanego przez portal NAUKA W POLSCE Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W konkursie przeprowadzonym po raz pierwszy w 2005 roku, spotykają się dorocznie osoby i instytucje zajmujące się w Polsce szeroko pojętą popularyzacją nauki. Najświeższa odsłona konkursu zgromadziła 140 kandydatów, co jak podkreślają organizatorzy – jest wynikiem rekordowym.
Pretendenci do tytułu Popularyzator Nauki 2018 zgłaszali się lub mogli być zgłaszani w pięciu odrębnych kategoriach – naukowiec, animator, zespół, instytucja oraz media – z których Jury konkursu, w pierwszym jego etapie, wyłoniło ścisłą grupę finalistów. Składała się ona z 22 kandydatów.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach po raz pierwszy przystąpiło do tego prestiżowego konkursu znajdując się od razu w gronie finalistów. Dorobek popularyzacyjny Obserwatorium w zakresie astronomii i nauk przyrodniczych, osiągnięty w przeciągu blisko 55 lat na różnych etapach działalności i statusu Placówki, ale zawsze związany z popularyzacją astronomii – oceniano w kategorii INSTYTUCJA.
W grupie tej, poza Obserwatorium, znalazło się jeszcze 13 kandydatów o bardzo silnej pozycji w świecie popularyzacji nauki. Należą do nich między innymi: Akademia Młodych Odkrywców, Khan Academy, Akademia Młodych Uczonych PAN, Stacja Badawcza Instytutu Nenckiego PAN.
W finale konkursu, a tym samym podczas finałowej gali w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Obserwatorium w Niepołomicach spotkało się z dwiema dużymi organizacjami. Pierwszą z nich – zwycięską – (bardzo Wam gratulujemy!) było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, drugą zaś – Stowarzyszenie „Rzecznicy Nauki” z siedzibą w Warszawie (także wielkie gratulacje!).
****
Można by powiedzieć, że tym razem się nie udało… [tym razem – bo z pewnością staniemy ponownie do rywalizacji z najlepszymi popularyzatorami w przyszłym roku].
Owszem – nie udało się zdobyć najwyższego konkursowego wyróżnienia, ale dla naszego malutkiego przecież Obserwatorium – znalezienie się w finale renomowanego, ogólnokrajowego konkursu, w niezwykle wąskim gronie znamienitych instytucji jest bez wątpienia zwycięstwem i ogromną nobilitacją.
Cieszymy się i jesteśmy dumni, a jednocześnie bardzo zmotywowani do dalszych starań o to, aby między innymi Wam, drodzy Czytelnicy, nadal intensywnie opowiadać o „świecidłach niebieskich”.
I na koniec – krótki materiał filmowy…
****
Dziękujemy Organizatorom konkursu, Jurorom i Kapitule konkursowej, a także Laureatom i Finalistom, którym szczerze gratulujemy!
Do zobaczenia w przyszłym roku, a co ważniejsze – mamy nadzieję, że będziemy się spotykać przy okazji wielu imprez i działań popularyzujących wiedzę i naukę.
Tymon Kretschmer