LOFAR Radio Galaxy Zoo:
zostań odkrywcą supermasywnych czarnych dziur we Wszechświecie!
Czego szukamy?
Supermasywnych czarnych dziur!
Prawie wszystkie źródła znalezione w przeglądzie radiowym LOFAR północnego nieba są tym, co astronomowie nazywają aktywnymi jądrami galaktycznymi (lub skrótowo AGNami). Aktywne jądra galaktyczne są zasilane przez supermasywne czarne dziury rezydujące w centrach galaktyk. Część materii znajdującej się bardzo blisko supermasywnej czarnej dziury zostaje odrzucona w postaci dwóch ogromnych dżetów. Dżety są widoczne na falach radiowych. Badanie ich promieniowania umożliwia astronomom poznanie mechanizmów formowania się i ewolucji supermasywnych czarnych dziur.
Powyższyobrazek to „wizja artystyczna” dwóch dżetów radiowych, emanujących z supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum jednej z galaktyk tła. Obrazek ukazuje też całe spektrum innych galaktyk widzianych przez dobrej klasy teleskop optyczny.
Ten natomiast obrazek pokazuje autentyczny przykład dwóch dżetów w otoczeniu supermasywnej czarnej dziury, znaleziony dzięki obserwacjom wykonanym przez radioteleskop LOFAR!
Galaktyk formujących gwiazdy!
Czasami LOFAR obrazuje również bliskie galaktyki, w których zachodzi intensywna formacja gwiazd. W takiej sytuacji nie będziemy widzieć dżetów radiowych. Kształt struktury emisji radiowej będzie odzwierciedlał samą galaktykę. By zobrazować taki przypadek, pokazujemy emisję radiową w postaci żółtych linii (nazywanych konturami) nałożonych na obrazek pochodzący z teleskopu optycznego.
Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?
Scalanie radioźródeł
Przegląd wykonany przy pomocy LOFARa dostarczył obrazy setek tysięcy dżetów, które zostały zidentyfikowane automatycznie przy pomocy oprogramowania komputerowego „wyszukującego obiekty”. Niestety, program ten nie jest doskonały i czasami rozdziela jedno pojedyncze radioźródło na wiele składników. Radioastronomowie potrzebują Twojej pomocy. Trzeba połączyć poszczególne elementy źródła, które program błędnie rozdzielił. Pozwoli to nam w prawidłowym zrekonstruowaniu całego radioźródła z jego poszczególnych składników.
Ten obrazek pokazuje również parę dżetów radiowych znalezionych przez teleskop LOFAR. Jednak tym razem emisja radiowa jest zwizualizowana poprzez żółte linie (nazywane konturami), a otaczające je niebieskie elipsy, generowane przez algorytm wyszukujący, wskazują pojedyncze źródła. W tym przypadku, obecność trzech elips pokazuje, że źródło zostało niepoprawnie podzielone na trzy osobne składniki. Możesz naprawić ten błąd, łącząc te elementy!
Odkrywanie aktywnych jąder galaktycznych
Astronomów interesuje również identyfikacja galaktyki, która jest związana z emisją radiową. Galaktyki takie są widoczne w świetle widzialnym i dostarczają dodatkowych informacji, które pomagają astronomom wyznaczyć, np. odległość do obserwowanego radioźródła.
Obrazek powyżej pokazuje źródła znalezione przez teleskop optyczny na tle konturów i elips. Galaktyka macierzysta (odpowiednik optyczny) jest widoczna w tle jako jasne źródło znajdujące się pomiędzy dwoma płatami.
Pierwsze kroki
Specjalne szkolenie i film instruktażowy „krok po kroku”, które poprowadzą Cię przez proces klasyfikacji.
Jeśli zaczynasz działalność w LOFAR Galaxy Zoo rekomendujemy Ci otworzenie filmu instruktażowego w nowym oknie przeglądarki, a następnie strony głównej projektu – by przejść bezpośrednio do samouczka.
Możesz korzystać również z samouczka tekstowego, który powinien pojawić się przy pierwszym uruchomieniu klasyfikacji. Możesz go odwiedzać tak często, jak to konieczne, klikając przycisk „samouczek”, dostępny w panelu klasyfikacji. W bazie danych obrazków do klasyfikacji umieściliśmy 10 „złotych standardów”, dla których eksperci wskazali właściwy wybór. Te obrazy pomogą Ci rozpocząć klasyfikację, a nam dostarczą informacji potrzebnych w standaryzacji dokonanych klasyfikacji. Te przykłady zobaczysz tylko wtedy, gdy będziesz zalogowany w systemie!
Udostępniliśmy również Praktyczny przewodnik zawierający przykłady różnych rodzajów radioźródeł, a także przydatne wskazówki oraz pułapki, których należy unikać.
Jeśli będziesz miał wątpliwości, pamiętaj, że każdy obrazek analizuje kilka osób. Gdy te wyniki będą niespójne, to dodatkowo zostaną szczegółowo przeanalizowane przez ekspertów. Nie martw się, jeżeli coś Ci się nie uda!
Miłej zabawy, a Autorzy projektu dziękują za Waszą pomoc!