We wtorek, 24 kwietnia 2018 roku w towarzystwie Pani Dyrektor Wydziału Szkół i Przedszkoli – Anny Całki, Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce – Bożeny Juszkiewicz oraz Pana Rafała Ślęczka, wiceburmistrza Miasta i Gminy Wieliczka mieliśmy przyjemność otworzyć wystawę fotogramów „Wszystkie kolory żywej Ziemi”. Obrazy zostały wyeksponowane w holu budynku Solnego Miasta i pozostaną tam aż do 6 maja.
Obeszło się tym razem bez kwiatów i kwiecistych przemówień, wystąpienia – a najważniejsze trzymał Dyrektor Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach Dominik Pasternak – skierowane były wprost do obecnej młodzieży i dotyczyły bezpośrednio spraw edukacji – tej astronomicznej, ale i tej przyrodniczej. Bowiem, jak to przedstawił nauczyciel MOA Grzegorz Sęk, badanie powierzchni naszej planety przy pomocy zdjęć satelitarnych pozwala nauczycielom na działania znacznie przekraczające ramy poszczególnych przedmiotów szkolnych. Dość powiedzieć, że w trakcie zajęć z Panią Iwoną Jarosik uczniowie nie tylko wykonywali fotografie w projekcie „EarthKAM”, ale też, inspirowani ich pięknem, tworzyli własne dzieła literackie i plastyczne.
W starszych klasach można się już pokusić o analizy zdjęć, określane skali, identyfikowanie widocznych obiektów. Najwyższy stopień zaawansowania to oczywiście uchwycenie przemian, jakie nieustannie zachodzą na powierzchni naszej planety. Ziemia to „projekt w toku”, procesy naturalne ciągle prowadzą do zmian, ale są także objawy działalności człowieka – często niekorzystne.
Kolorowe obrazy cieszyły oczy zwiedzających, ale opisy pod nimi budziły refleksję nad stanem naszej macierzystej planety.
Zupełnie niezwyczajną okolicznością był fakt, że po wystawie oprowadzał gości jeden z uczestników zajęć w MOA – uczeń liceum Maciej Żurowski. A jak się tam znalazł, przeczytacie na naszym blogu.
Wystawa będąca rezultatem pracy uczniów z trzech ośrodków – Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce oraz Zespołu Szkół nr 5 w Stargardzie, co skrupulatnie wymieniono na początkowej planszy – będzie wędrowała od szkoły do szkoły, ponieważ w zamierzeniu jej autorów należy jak najszerzej promować projekt zapoczątkowany przez amerykańską astronautkę Sally Ride.
Grzegorz Sęk