Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Tegoroczna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbyła się już po raz 18, tym razem pod hasłem: „ARISS, czyli pogawędka z astronautą”. Wszystkie aktywności były związane z projektem ARISS, którego finał odbył się w niepołomickim Obserwatorium 19 września br.
ARISS, czyli Amateur Radio on the International Space Station, to jeden z programów edukacyjnych, dzięki któremu uczniowie mogą połączyć się z astronautami będącymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) za pomocą radia amatorskiego.
Rozpoczęliśmy o godzinie 17:00 wypuszczając balon stratosferyczny, który w czasie trwania naszych atrakcji wznosił się, aż osiągnął wysokość 34 000m. Dziękujemy za pomoc przy jego wypuszczeniu Stowarzyszeniu WroSpace – Włodkowi SQ6NLN oraz Niepołomickiemu Klubowi Krótkofalowców. Po jego starcie wyruszyła ekipa poszukiwawcza w składzie: Włodek SQ6NLN, Hubert SQ9AOL, Szymon SQ8AOL i odnalazła ładunek (m.in. eksperymenty naszych uczniów o rezultatach których powiemy w najbliższym czasie) w rejonach Janowa Lubelskiego w późnych godzinach nocnych.
Gdy ekipa podążała śladem balonu, w niepołomickim Obserwatorium zwiedzanie ekspozycji i wystaw trwało w najlepsze. Łącznie odwiedziło nas prawie 700 osób za co bardzo dziękujemy. Jak zawsze największą atrakcją były Planetarium i pokazy chemiczne. Bardzo dużo osób wzięło udział w wykładach przygotowanych na tę okoliczność. Wykłady „Polski przemysł kosmiczny” (Maciej Myśliwiec) oraz „ARISS, czyli pogawędka z astronautą”(Wojciech Stefańczyk) bardzo podobały się publiczności. Zapełniona sala wykładowa świadczyła o dużym zainteresowaniu tą tematyką. Pytania konkursowe po zakończonych wykładach okazały się nie lada gratką dla miłośników astronomii.
Wszyscy zwiedzający odwiedzali na swojej trasie nie tylko pracownie dydaktyczne ale również wystawy fotografii z przelotu ISS nad Niepołomicami oraz modeli Bazy Księżycowej i ISS z klocków LEGO.
Mimo deszczu i chłodu cieszymy się, że było Was tak wielu. Duże zainteresowanie takimi aktywnościami pobudza nas do dalszych inspiracji na kolejną Noc Naukowców. Lubimy widzieć Wasze uśmiechy, gdy zadowoleni opuszczacie nasze Obserwatorium. Dlatego po krótkim odpoczynku już bierzemy się do pracy nad kolejną edycją.
Do zobaczenia za rok !
koordynator: Monika Maślaniec