Przez kilka ostatnich tygodni przygotowania do wypuszczenia balonu stratosferycznego z niepołomickiego Obserwatorium były prowadzone pełną parą. Kluby: SP8KDE, SP9MOA i SP6ZWR jak zawsze stanęły na wysokości zadania i 1 czerwca zjawiły się w Niepołomickim MOA, aby przeprowadzić misję balonową.
Balon został wyposażony w pełną telemetrię, czujniki pogodowe, kamery, aby można go było śledzić i przeprowadzić eksperymenty z nasionami. Każdy obserwator, a było ich sporo, mógł śledzić pozycję balonu za pomocą aplikacji APRS.fi lub SondeHub tracker pod znakiem SP8KDE.
Dokładnie o 12:00 nastąpił moment wypuszczenia balonu z tarasu MOA przy wiwacie zgromadzonych gości. Dzieci i młodzież wraz z nauczycielami mogły brać udział w tym wydarzeniu, odliczając do startu balonu i pomachać mu na pożegnanie. Z błoń niepołomickich i boisk szkolnych przy wiwatach i brawach poleciał w swoją trasę, aby po kilku godzinach lotu zawrócić w kierunku Niepołomic i opaść na terenie Puszczy niepołomickiej.
Balon wzbił się na wysokość ponad 35 000 m!!!!!
Jak do tej pory to najwyżej wznoszący się balon wypuszczony z niepołomickiego Obserwatorium. Poprzednie dwa nie przekroczyły wysokości 30 000m (28000m i 21000m).
Ekipa poszukiwawcza tworzona przez zespoły SP8KDE oraz SP9MOA namierzyła pozycję balonu, ale okazało się, iż balon wraz z kapsułami zawisł na jednym z najwyższych drzew w Puszczy niepołomickiej i dzięki Nadleśnictwu Niepołomice udało się go dopiero odzyskać.
Zdjęcia z kamery pokazują piękno naszej planety.
Dziękujemy za wspólną misję balonową i zapewniamy, że to nie była ostatnia taka akcja.
73!
Poniżej kilka zdjęć z przeprowadzonej akcji.
Autorzy to uczestnicy misji balonowej.