We czwartek, 18 października, w budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Seminarium Marsjańskie.
W programie znalazły się takie tematy, jak badanie parametrów orbitalnych Marsa i własności globalnych planety i jej otoczenia. Obradom, które toczyły się w języku angielskim, towarzyszyła sesja plakatowa, w trakcie której badacze szczegółowo objaśniali metody i wyniki swoich dociekań. Oczywiście nie wysyłali oni próbników ani też nie obserwowali Marsa przez teleskopy, ale korzystali z ogromu danych na temat Marsa dostępnych choćby na stronie eksperymentu HIRISE albo w repozytorium zdjęć z próbników NASA.
Ważnym elementem Seminarium były warsztaty poświęcone i nowym metodom i tematom badań marsjańskich. Ja zaproponowałem użycie balonów wypełnionych wodorem do monitorowania z powierzchni warunków meteorologicznych na planecie, analogiczne jak to się robi na Ziemi. Oczywiście zebrani wyrazili głęboki sceptycyzm wobec tego pomysłu, ale będziemy go rozwijać na zajęciach uczniowskich jako rodzaj wprawki przed poważnymi przedsięwzięciami.
Na zakończenie mieliśmy okazję odwiedzić kilka pracowni na Kampusie UJ, szczególne wrażenie oprócz nowoczesnych mikroskopów elektronowych i skomputeryzowanych analizatorów robiło studio filmowe oraz tunel aerodynamiczny, przy pomocy którego konstruktorzy zamierzają badań erozję eoliczną, która, jak się sądzi, decyduje o wyglądzie marsjańskiej powierzchni.
Najcierpliwsi uczestnicy Seminarium mieli możliwość odwiedzenia tarasu widokowego, położonego na dachu Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej. Rozciąga się stamtąd doprawdy szeroki widok na miasto i jego okolice, aż po Tatry.
Kolejne Seminarium, już Międzynarodowe, zapowiedziano na rok 2020.
Grzegorz Sęk