Podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców w niepołomickim Obserwatorium odwiedziło nas pół tysiąca osób!
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas!
Po raz pierwszy od kilku lat w formie stacjonarnej mogliśmy razem zwiedzać nowy budynek Obserwatorium. W trakcie zwiedzania można było zobaczyć wszystkie trzy wystawy, które zostały specjalnie przygotowane na MNN2022. Oprócz fotografii i modeli astronomicznych z drukarek 3D każdy zwiedzający mógł poznać terytorium teleskopu „Michaliny”. Pogoda nie sprzyjała obserwacjom astronomicznym, ale każdy mógł zobaczyć teleskop i poznać jego zasadę działania.
Jak zawsze największą popularnością cieszyły się warsztaty i Planetarium. Historyczny już seans planetarium „Polowanie” przystosowany do nowej cyfrowej aparatury planetarium spowodował wiele wzruszeń i zachwytów nad widokiem nocnego nieba.
Każde warsztaty były starannie opracowane i dostosowane do uczestników, co pozwoliło na zaciekawienie różną tematyką naukową osoby w różnym wieku. W laboratorium oglądano bardzo efektowne zjawisko fluorescencji wtórnych minerałów uranowych. Skały te świeciły w barwie zielonej i seledynowej pod wpływem światła UV.
Najmłodsi pasjonaci astronomii podczas warsztatów wykonywali własne świecące gwiazdozbiory i dowiedzieli się, jak można zmniejszyć problem zanieczyszczenia światłem. Trochę starsi sprawdzili jak obecnie wygląda Układ Słoneczny pod względem wielkości i proporcji jego składników. Na koniec ulepili własny model Układu Słonecznego.
Od kilku lat w Nocy Naukowców wspiera nas Niepołomicki Klub Krótkofalowców. Tym razem opowiadali o falach radiowych i pokazywali, jak i czym je odebrać. Można było również zobaczyć i posłuchać o antenach i radioteleskopie, które są na budynku MOA.
Sporo osób było przygotowanych na uczestnictwo w wykładach. Ponieważ chcieli posłuchać o najnowszych odkryciach z astronomii i fal elektromagnetycznych. Fascynację budził moment publikacji najnowszych zdjęcia z kosmicznych teleskopów, szczególnie James Weeba.
To, że było Was tak wielu pobudza nas do dalszych inspiracji na kolejną Noc Naukowców. Lubimy widzieć Wasze uśmiechy, gdy zadowoleni opuszczacie nasze aktywności. Dlatego po krótkim odpoczynku już bierzemy się do pracy nad kolejną edycją.
Do zobaczenia za rok !
koordynator: Monika Maślaniec
Foto: Edward Siwek, Michał Matusik, Piotr Połomski