Małopolska Noc Naukowców (MNN) w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach to co roku wyjątkowe wydarzenie. Zazwyczaj spotykamy się na nim w ostatni piątek września. W tym roku, decyzją European Researchers’ Night i Komisja Europejska w związku z wybuchem epidemii wirusa COVID-19, przesunięto termin wydarzenia na listopad.
Termin tegorocznej Nocy Naukowców to piątek 27 listopada 2020!
W MOA zaczynamy od 15:00 i będziemy z Wami, aż do 20:00!!!
Miłośnicy nauki nie mogą przegapić tego wydarzenia, bo zawsze bywa to wyjątkowa noc w roku, gdzie nauka mieszała się z zabawą. Uczestnicy MNN będący w każdym wieku mogą zabawić się w naukowca i sami przeprowadzać eksperymenty.
W tym roku będziemy jeszcze bliżej Was. Ze względów bezpieczeństwa działania planujemy przenieść do sieci i realizować je online.
Nie martwcie się!
Będziemy w kontakcie z Wami za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Odwiedzajcie naszą stronę Internetową i FB, gdzie na bieżąco znajdziecie aktualne informacje i linki do wydarzeń, które dla wszystkich zainteresowanych przygotowujemy.
Monika Maślaniec
Koordynator Nocy Naukowców w Niepołomicach
Przypominamy, że głównym Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Poniżej zamieszczamy program wydarzenia on-line.
Transmisje odbędą się na naszym kanale
w serwisie YouTube.
Godzina 15:00 – Rozpoczęcie Małopolskiej Nocy Naukowców 2020 – live [YouTube]
Rozpoczęcie Małopolskiej Nocy Naukowców 2020 dokładnie o 15:00 poprowadzi jej Niepołomicki koordynator Monika Maślaniec – nauczyciel w Niepołomickim MOA. Podczas tego spotkania omówiony zostanie tegoroczny programu MNN2020.
Nie zabraknie również spaceru po nowym otoczeniu budynku MOA oraz konkursu astronomicznego
Ogłoszenie konkursu astronomicznego nr 1 – szczegóły podczas wejścia online.
Nagroda: KARNET RODZINNY dla 6 osób upoważniający do bezpłatnego wstępu na seans w Planetarium w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Karnet ważny jest od 1 czerwca 2021 do 1 czerwca 2022 roku – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Godzina 15:30 – Jak wygląda czarna dziura? [YouTube]
Prowadzący: Janusz Nicewicz (MOA Niepołomice)
Opis: Czarne dziury to najbardziej fascynujące obiekty we Wszechświecie. Ich istnienie przewiduje Ogólna Teoria Względności Alberta Einsteina, choć do lat 70-tych, traktowano je, jako „ciekawe” rozwiązanie równań OTW. Dziś wyposażeni w najnowocześniejsze teleskopy wspomagane nowoczesną technologią, jesteśmy w stanie zajrzeć w najbliższe okolice tej przerażającej dziury w czasie i przestrzeni.
Godzina 16:00 – Gwiazdozbiór 3D [YouTube]
Prowadzący: Justyna Put (MOA Niepołomice)
Opis: Poszukując gwiazdozbiorów na nocnym niebie, łatwo można dostrzec gwiazdy znajdujące się blisko siebie na sferze niebieskiej. Jednak one mogą być od siebie oddalone nawet o wiele lat świetlnych. Gwiazdy bowiem, są rozrzucone w przestrzeni kosmicznej. To, co widzimy, jest efektem rzutowania gwiazd na sklepieniu niebieskim. Przekonajmy się na konkretnym przykładzie gwiazdozbioru Łabędzia, jak to jest. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Potrzebne materiały:
- wydrukowany plik z gwiazdozbiorem Łabędzia
- kolorowy papier A4
- klika patyczków do szaszłyków o długości 19 cm
- jeden patyczek o długości 24 cm oraz jeden o długości 57 cm
- pisaki, kredki, gwiazdki do ozdoby
- klej, nożyczki, taśma klejąca, mały kawałek plasteliny, cienki sznurek
- podkładkę A4, do której można wbić patyczek (np. pudełko po butach, cienki styropian, pianka)
- linijka lub metr
- tabela z długościami patyczków
Godzina 16:30 – KLUB MŁODEGO ODKRYWCY – Dlaczego samolot lata? [YouTube]
Prowadzący: Aleksandra Kowalska (MOA Niepołomice) i Wioleta Ogłoza (MOA Niepołomice)
Opis: „Dlaczego samolot lata” – kolejne etapy eksperymentu prowadzą do omówienia oddziaływania powietrza na maszyny latające. Proste eksperymenty z użyciem dostępnych w każdym domu artykułów gospodarstwa domowego pokażą wpływ ruchu cząsteczek powietrza na różne przedmioty. Wyjaśnimy zachowanie się przedmiotów zanurzonych w strumieniu powietrza i powstanie różnicy ciśnień. Zostanie również omówione prawo Bernoulliego i wyjaśnione po co są skrzydła w samolotach i samochodach. Zapraszamy do wspólnej, kształcącej zabawy.
Potrzebne materiały:
- lejek
- piłeczka pingpongowa
- suszarka do włosów
- stos książek
- kartka
- taśma klejąca
- nożyczki
Godzina 17:00 – SP9MOA znowu nadaje – Budowa własnego odbiornika SDR [YouTube]
Prowadzący: Niepołomicki Klub Krótkofalowców
Opis: Z naszych warsztatów dowiecie się jak zbudować własny odbiornik radiowy w swoim komputerze. SDR (od ang. software-defined radio, radio definiowane programowo) to system komunikacji radiowej, w którym działanie podstawowych elementów elektronicznych (mieszaczy, filtrów, modulatorów i demodulatorów, detektorów) jest wykonywane za pomocą programu komputerowego. Dzięki temu rozwiązaniu skomplikowane i drogie urządzenie odbiorcze można zastąpić tanim i prostym układem z wykorzystaniem prostego dongle’a DVB‑T na chipsecie RTL 2832U. Zbuduj go z nami!
Potrzebne materiały:
- komputer
- tuner DVB‑T na chipsecie RTL 2832U dostępny bez problemu w internecie (ważne, aby był on na w/w chipsecie)
- chwila cierpliwości
Godzina 17:30 – Gwiazdy zmienne [YouTube]
Prowadzący: Waldemar Ogłoza (MOA Niepołomice)
Opis: Prezentacja przedstawia fascynujący świat gwiazd zmieniających swoją jasność. Przedstawione zostaną podstawowe rodzaje gwiazd zmiennych, m.in. gwiazdy wybuchające, gwiazdy pulsujące i zaćmieniowe. Dowiemy się, w jaki sposób gwiazdy te pozwoliły zrozumieć astronomom jak powstają, rozwijają się i umierają gwiazdy, czyli podstawowe cegiełki tworzące Kosmos. Wskazane zostaną obiekty, które co jakiś czas znikają i znów pojawiają się na niebie.
Godzina 18:00 – Niebo nad Niepołomicami” – live (uwarunkowane pogodą!!!) [YouTube]
Prowadzący: Janusz Nicewicz (MOA Niepołomice), Łukasz Maślaniec (MOA Niepołomice)
Opis: Nocne niebo to fascynująca scena, na której aktorami są gwiazdy, planety, Księżyc i Słońce. Zapraszamy na niezwykłą podróż po obiektach nocnego nieba, w szczególności: koniunkcji Jowisza i Saturna, Marsa i Księżyca. Świetnym uzupełnieniem będzie pokaz obiektów głębokiego nieba, czyli gromad gwiazd, mgławic i galaktyk. Wszystko silnie uzależnione od warunków atmosferycznych.
Ogłoszenie konkursu astronomicznego nr 2 – szczegóły podczas wejścia online
Nagroda: KARNET RODZINNY dla 6 osób upoważniający do bezpłatnego wstępu na seans w Planetarium w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
Karnet ważny jest od 1 czerwca 2021 do 1 czerwca 2022 roku – po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
Godzina 18:30 – Pokazy wahadła Foucaulta [YouTube]
Prowadzący: Adam Michalec (MOA Niepołomice)
Opis: Wahadło Foucaulta to wahadło mające możliwość wahań w dowolnej płaszczyźnie pionowej. Powolna zmiana płaszczyzny ruchu wahadła względem Ziemi dowodzi jej obrotu wokół własnej osi. Jeżeli wahadło wprawimy w ruch, to po pewnym czasie obserwator na Ziemi zauważy, że płaszczyzna wahań zmieniła się. Nazwa wahadła upamiętnia jego wynalazcę, Jeana Foucaulta, który zademonstrował je w lutym 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym.
Godzina 19:00 – Niebo nad Łysiną – live (uwarunkowane pogodą!!!) [YouTube]
Prowadzący: Grzegorz Sęk (MOA Niepołomice)
Opis: Nocne niebo to fascynująca scena, na której aktorami są gwiazdy, planety, Księżyc i Słońce. Zapraszamy na niezwykłą podróż po obiektach nocnego nieba, w szczególności: koniunkcji Jowisza i Saturna, Marsa i Księżyca. Świetnym uzupełnieniem będzie pokaz obiektów głębokiego, czyli gromad gwiazd, mgławic i galaktyk. Wszystko silnie uzależnione od warunków atmosferycznych.
Godzina 19:30 – Zakończenie Małopolskiej Nocy Naukowców 2020 – live [YouTube]
Zakończenie Małopolskiej Nocy Naukowców 2020, które poprowadzi jej Niepołomicki koordynator Monika Maślaniec – nauczyciel w Niepołomickim MOA. Podczas tego spotkania nastąpi podsumowanie działań tegorocznej Nocy Naukowców oraz rozstrzygniecie konkursów astronomicznych z godziny 15:00 oraz 18:00.
DO ZOBACZENIA ONLINE!!!!!
KONKURS „EKO NAUKOWIEC”
Zapraszamy do udziału konkursie: EKO NAUKOWIEC”!!!
Konkurs organizuje Koordynator Małopolskiej Nocy Naukowców, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Prace mogą być wykonane dowolną techniką, ale z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyclingu.
Będą oceniane w IV kategoriach wiekowych:
I kategoria: 5–7 lat
II kategoria: 8–10 lat
III kategoria: 11–15 lat
IV kategoria: 16–19 lat
Nadsyłanie prac do 16 listopada!
Ogłoszenie wyników: 27 listopada!
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie organizatorów:
https://nocnaukowcow.malopolska.pl/konkurs/
Na koniec – prośba Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:
Serdecznie zachęcamy do wypełniania ankiet oceniających Małopolską Noc Naukowców 2020.
Bez Was całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć, dlatego tak ważne są dla nas Wasze opinie. Podzielcie się nimi właśnie poprzez wypełnienie ankiet.
Wam, zajmie to tylko chwilkę, a dla nas każda informacja jest bezcenna. Dzięki nim będziemy mogli w przyszłym roku jeszcze lepiej przygotować nasze wydarzenie.
Serdecznie dziękujemy!
Monika Maślaniec