„Zdalnie sterowane”, to było hasło tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców w niepołomickim obserwatorium. W tym roku padł rekord – Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach odwiedziło blisko 1000 osób!!!
Dziękujemy!!!
Sala prelekcyjna oraz planetarium za każdym razem była wypełniona po brzegi. Wszystkie wystąpienia były nagradzane gromkimi brawami, a quiz po każdej z prezentacji wzbudzał liczne zainteresowania.
Ostatni wykład – jedna z niespodzianek tego wieczoru – pt. Wyprawa na całkowite zaćmienie Słońca w USA Ani i Mariusza Grabowskich – zgromadził najbardziej wytrwałych uczestników tej edycji MNN. Pasja i zaangażowanie udzieliła się również wszystkim tym którzy kilka godzin wcześniej słuchali wystąpienia Tomasza Żywczaka i Mateusza Windaka – oni również podzielili się szczegółami wyprawy do Stanów.
Obok sali wykładowej znajdowało się stanowisko Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców. Klub ten od kilku lat działa przy naszym obserwatorium a w czasie Nocy Naukowców prowadził kącik elektroniczny oraz stanowisko informacyjno-nadawcze.
Warsztaty z fizyki, chemii, biologi astronomii i multimediów cieszyły się ogromnym powodzeniem. Zamiast planowanych 5 serii warsztatów tematycznych, każda ekipa przeprowadziła co najmniej 12 spotkań warsztatowych:
- Fizyka gromadziła najwięcej grup zorganizowanych (były to głównie szkoły). Każdy na tych warsztatach mógł dotknąć różnych typów magnesów, zobaczyć „pociąg magnetyczny”, czy lewitującego „bączka”. Działanie każdej z tych atrakcji było uzupełniane o treści merytoryczne. Na warsztatach fizyki dla najmłodszych uczestnicy mogli zobaczyć doświadczenia z dziedziny mechaniki, magnetyzmu, elektrostatyki, termodynamiki i optyki. Poznawali konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi i podziwiali eksperymenty z użyciem suchego lodu. Pokazy te prowadzili wspólnie uczniowie Zespołu Szkół w Niepołomicach i oddziałów gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Niepołomicach.
- Chemia kusiła licznymi wybuchami, „zadymę” wywoływał ciekły azot a kolorowe ciecze cieszyły oko każdego uczestnika. Najmłodsi byli zachwyceni zagadkami serwowanymi przez koło chemików UJ w Krakowie.
- Astronomia dla najmłodszych gromadziła całe rodziny na wykonywaniu spektroskopów czy niezawodnych komet. Najmniejsi najbardziej lubili kolorować Wszechświat różnymi technikami.
– Biologia wraz z niezawodnym szkieletem ”Stefan” nie zawiodła oczekiwań uczestników Nocy Naukowców. Największe zainteresowanie budziły obserwacje przez mikroskop – zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.
- Multimedia bawiły w pracowni komputerowej najbardziej zainteresowanych obserwacjami astronomicznymi za pomocą teleskopów zdalnie sterowanych. Najwytrwalsi po wyjściu z nich mieli głowę pełną pomysłów na kolejne obserwacje nieba z własnego domu.
Doskonale spisali się uczniowie MOA i Klub KW MOA, którzy z dużym poświęceniem pomagali prowadzić pokazy nieba zawodowym astronomom. Oprócz Księżyca, który przez całą noc uśmiechał się nieśmiało do uczestników MNN, można było zobaczyć obiekty mgławicowe oraz gromady gwiazd. Dzięki wspaniałej pogodzie frekwencja przy teleskopach była ogromna – wszystkie 4 były oblegane aż do godziny północy. Ostatni goście Nocy Naukowców opuścili teren MOA około 00:20!!!
Z roku na rok rosnące zainteresowanie MNN cieszy nas ogromnie i już teraz zapraszamy do udziału w przyszłorocznej Nocy Naukowców 28 września 2018 roku.
Dziękujemy za wspólną zabawę do zobaczenia!!!
Monika Maślaniec (MOA Niepołomice)
Koordynator MNN w Niepołomicach