23.04.2022 w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach odbyły się kreatywne warsztaty dla nauczycieli, edukatorów i opiekunów Klubu Młodego Odkrywcy w ramach konkursu Regiony KMO. Dzięki wsparciu Centrum Nauki Kopernik oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności udział w wydarzeniu był dla uczestników bezpłatny. Celem spotkania było rozwinięcie sieci klubów KMO w regionie oraz wzmocnienie kompetencji opiekunów istniejących już Klubów.
Konferencję otworzyła Wioletta Ogłoza – koordynator KMO w Małopolsce. Następnie uczestnicy spotkali się z Krajowym Koordynatorem Edukacji Astronomicznej Moniką Maślaniec. Opowiedziała ona o zadaniach, jakie wykonuje w związku z pełnioną przez siebie funkcją. Następnie przedstawiła obszerną listę linków do stron internetowych, na których można znaleźć liczne inspiracje na zajęcia o tematyce astronomicznej. Prelegentka pokazała również, jak można te propozycje wykorzystać w praktyce i zaprezentowała fotografie wykonane podczas zajęć prowadzonego przez nią kółka astronomicznego.
Dla uczestników był to bardzo pracowity dzień – każdy bardzo aktywnie brał udział w trzech dwugodzinnych warsztatach. Zgodnie z ideą KMO wszyscy samodzielnie eksperymentowali, projektowali i konstruowali.
Pod okiem Dominika Pasternaka odbyły się warsztaty robotyczne, podczas których uczestnicy budowali z łatwo dostępnych materiałów małe roboty z silniczkami.
Wioletta Ogłoza zaprosiła uczestników do laboratorium, gdzie każdy mógł samodzielnie wykonać mydła o różnych zapachach, kolorach i kształtach.
Warsztaty prowadzone przez Waldemara Ogłozę okazały się prawdziwą skarbnicą pomysłów na zajęcia astronomiczne dla podopiecznych w każdym wieku. Uczestnicy wykonali m.in. zegary słoneczne, obrotowe mapy nieba i okulary przeznaczone do bezpiecznych obserwacji Słońca. Dzięki sprzyjającej pogodzie udało się przeprowadzić eksperymenty obrazujące, jak groźne dla wzroku mogą się okazać obserwacje naszej dziennej gwiazdy bez odpowiednich środków ostrożności.
Pomiędzy warsztatami uczestnicy mieli okazję porozmawiać „przy kawie” i wymienić się pomysłami oraz doświadczeniami. Na zakończenie spotkania, pogawędki z kuluarów przeniosły się na oficjalne forum. Podczas dyskusji każdy mógł przedstawić swoje przemyślenia i komentarze. Ta wymiana zdań przeprowadzona od razu po szkoleniu przerodzi się w dłuższą merytoryczną dyskusję, która odbędzie się 21.05 2022, gdy uczestnicy zdążą już przemyśleć proponowane tematy i zrealizować ze swoimi podopiecznymi zajęcia inspirowane warsztatami, w których uczestniczyli.
Uczestnicy opuścili budynek MOA z torbami pełnymi pomocy dydaktycznych i głowami pełnymi pomysłów.
Dziękujemy za przybycie i zapraszamy na drugą część spotkania 21 maja!