27 kwietnia 2017 roku Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne stało się miejscem bardzo twórczego i konstruktywnego wydarzenia. W ramach projektu „Konstruktorzy Marzeń” odwiedzili nas trenerzy z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Pod ich czujnym okiem grupa 20 nauczycieli z całej południowo-wschodniej Polski miała okazję zmierzyć się z manualnymi i projektowymi wyzwaniami.
Wprowadzeniem do warsztatów był wykład wygłoszony przez Pana Dominika Kanię, prezesa formy Woodward Poland, której siedziba mieści się w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. W trakcie bardzo ciekawego wystąpienia poznaliśmy schemat projektowania nowych rozwiązań inżynierskich, stosowany w tym przedsiębiorstwie oraz zasady obowiązują na każdym z etapów. Bardzo wartościowe były informacje dotyczące sposobów, w jakie można zwiększyć szansę na skuteczne zrealizowanie konkretnego pomysłu.
Kolejnym etapem spotkania były warsztaty poświęcone aktywnym metodom pracy – zamiast skupiać się na podręcznikach, zmierzyliśmy się z projektowaniem i wykonywaniem stacji meteorologicznej, modelu Układu Słonecznego oraz wagi szalkowej; a to wszystko jedynie z wykorzystaniem najprostszych narzędzi i w oparciu o materiały takie jak plastikowe butelki, kartony, dykta, drewniane listewki, drut. Okazało się, że dla części nauczycieli była to pierwsza okazja w życiu by użyć piły ręcznej lub wiertarki. Mimo to, efekty pracy były bardzo ciekawe.
Po krótkiej przerwie rozpoczęliśmy dyskusję o tym, w jaki sposób można stosować w codziennej pracy z uczniem metody oparte o konstruowanie. Biorąc pod uwagę, że wśród zgromadzonych byli obecni nauczyciele pracujący na każdym etapie etapie edukacyjnym (od przedszkola do szkoły średniej), była to świetna okazji do wymiany myśli i pomysłów, które później dostosowywaliśmy do indywidualnych warunków pracy.
Drugą zasadniczą częścią „Konstruktorów Marzeń” były zajęcia, jakie trenerzy z Centrum Nauki Kopernik poprowadzili dla uczniów uczęszczających na zajęcia w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym. Tu też działa się prawdziwa inżynieria, gdyż budowaliśmy takie samoloty:
Zarówno dzieci, jak i rodzice z wielkim zapałem zabrali się do wykonywania samolotów i mimo stosunkowo dużej trudności zadania, niektórym się udało.
Wydarzenie należy uznać za zdecydowanie udane i wszystko wskazuje na to, że nie była to ostatnia wizyta CN Kopernik w Niepołomicach.
Jeśli ktoś przegapił warsztaty w MOA, ma jeszcze okazję wybrać się na kolejne: „Konstruktorzy Marzeń” zjawią się jeszcze w następujących miejscach:
- Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (15 maja),
- Politechnice Łódzkiej (18 maja),
- Politechnice Wrocławskiej (23 maja).
Szymon Pitek
organizator wydarzenia „Konstruktorzy Marzeń” w Niepołomicach
nauczyciel MOA