Obserwatorium w Humennem od kilkunastu lat organizuje zimową porą konferencję poświeconą obserwacjom gwiazd zmiennych.
W tym roku w dniach od 1 do 3 grudnia obrady toczyły się w miasteczku Stakcin oraz w Planetarium i Obserwatorium na Przełęczy Kolonickiej. Jak co roku, wzięła w nich udział spora grupa polskich astronomów. Reprezentowali oni Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Obserwatorium Astronomiczne w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Arboretum Bolestraszyce i nasze Obserwatorium. Oprócz gospodarzy przybyli także goście z Charkowa, Odessy, Lwowa, Użgorodu oraz z naddunajskiego miasteczka Baja na Węgrzech.
Wśród poruszanych tematów, oprócz zasadniczego nurtu dotyczącego gwiazd zmiennych znalazły się i takie, jak teleskopowe obserwacje meteorów, monitorowanie obiektów NEO, a nawet dyskutowano o kulturowych aspektach edukacji astronomicznej. W tej tematyce bardzo dobrze zostało przyjęte wystąpienie nauczycielki z MOA, Justyny Put, na temat astronomii dla najmłodszych.
Z roku na rok tematyka obrad konferencji KOLOS poszerza się o nowe pola, przybywa także uczestników, a wszystkim żelazną ręką zarządza Igor Kudzej, dyrektor Obserwatorium w Humennem i twórca Planetarium na Kolonickiej Przełęczy.
Grzegorz Sęk