Jak co roku, tak i w czasie obecnych wakacji na zmianę z Adamem co wieczór trzymamy słowo o astronomii na falach radia RMF Classic. Zazwyczaj około 20.45 pojawia się charakterystyczna zapowiedź, a następnie przez kilka minut płyną opowieści. Zaczynamy od przypomnienia ważnych wydarzeń sprzed kilku – kilkunastu – kilkudziesięciu lat, dotyczących astronomii, astronautyki czy też nauki o przestrzeni. Po tym przechodzimy do opisu aktualnego wyglądu nieba i zachęcamy do spoglądania nań.
A oto próbka audycji z wtorku 23 lipca:
„A w dzisiejszy pogodny wieczór niebo serwuje nam do obserwacji dwie jasne planety: Jowisza i Saturna. I znowu około 21 w układzie króla planet będzie niedostawała Io, schowana za jego globem. Saturnowy księżyc Tytan z kolei wyraźnie odsunie się od linii symetrii pierścienia dowodząc tym samym znacznego nachylenia płaszczyzny swej orbity do płaszczyzny równikowej planety. Księżyc powoli podąża do ostatniej kwadry, a terminator przechodzi skrajem Morza Deszczów. Zatem będzie przeszkadzał nam w obserwacjach planet i słabych gwiazd swoim blaskiem dopiero w drugiej połowie nocy. A my mamy lato w pełnym rozkwicie, ale pamiętajmy, że ten wtorkowy dzień będzie już krótszy o 45 minut od najdłuższego dnia czerwcowego. Przed północą, to znaczy około 22.00 oraz 23.37 czekają nas dwa jasne przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”.
Dziś około południa w siedzibie RMF na Kopcu Kościuszki, w komfortowych warunkach tamtejszego studia, nagraliśmy kolejne odcinki z nadzieją, że słuchacze, zachęceni tymi ciekawostkami, częściej będą korzystać z pogodnych wakacyjnych nocy podziwiając darmowe widowisko rozgrywające się tuż nad ich głowami.
Grzegorz Sęk