Grzegorz Sęk, Gazeta Niepołomicka, grudzień 2016.
Powodem organizowania konferencji astronomicznych w Niepołomicach była chęć doprowadzenia do spotkania naukowców z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych oraz z uczniami starszych klas licealnych. W rezultacie oczekiwano zwiększenia udziału treści astronomicznych w nauczaniu szkolnym, i to się udało. Z roku na rok rośnie liczba uczestników, w tegorocznej, dziewiątej już Międzynarodowej Konferencji „Astronomia XXI wieku i jej nauczanie”, jaka odbyła się w dniach 21–22-23 października, wzięło udział ponad 70 osób z całe Polski oraz ze Słowacji i z Ukrainy.
Obrady toczyły się w Centrum Konferencyjnym na Zamku Królewskim, a także, dzięki uprzejmości Dyrekcji Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, w murach tej szkoły. Tematyka wykładów dotyczyła najnowszych osiągnięć astronomii, zwłaszcza odkrycia fal grawitacyjnych, zjawiska przewidzianego przez Alberta Einsteina w Ogólnej Teorii Względności. Sporo czasu poświęcono praktyce szkolnej w nauczaniu astronomii, i tu prym wiedli nasi przyjaciele z Odessy, którzy wypracowali nowatorskie metody w tym zakresie, a także dydaktycy z Wirtualnej Akademii Astronomii.
Nie brakło odniesień do literatury pięknej, wysłuchaliśmy bowiem wykładu o astronomii w poemacie „Pan Tadeusz”. Gorącą dyskusję wywołał problem ewentualnego powrotu astronomii jako przedmiotu szkolnego w liceach. Problemy podstawy programowej, wyposażenia szkół w instrumenty obserwacyjne oraz możliwości prowadzenia nocnych zajęć w siermiężnych warunkach polskiej oświaty pozostały nierozstrzygnięte – potrzebne są bowiem najpierw decyzje centralne, dające szkołom możliwość wyboru form i metod kształcenia astronomicznego.
Istotnym novum w stosunku do lat ubiegłych były warsztaty prowadzone przez nauczycieli MOA, które miały wyposażyć nauczycieli w nowoczesne narzędzia dydaktyczne związane z zastosowaniem Internetu. I tak Sebastian Kurowski zaprezentował w praktyce działanie zdalnie sterowanego radioteleskopu, przy pomocy którego uczniowie w wygodny sposób mogą prowadzić obserwacje położenia i prędkości obłoków wodoru w Drodze Mlecznej, wyznaczając w ten sposób jej strukturę. Korzystanie z tego urządzenia jest bezpłatne i wymaga jedynie założenia indywidualnego konta na stronie Radio-Hou.
Z kolei Janusz Nicewicz przedstawiał możliwości tworzenia prezentacji w programach Power Point, Beamer, Prezi i World Wide Telescope. Ten ostatni projekt daje ogromne możliwości oraz dostęp do najlepszych baz zdjęciowych, co powoduje jego wielką atrakcyjność wizualną.
Wreszcie Grzegorz Sęk na przykładzie projektu Sally Ride EarthKam @ Space Camp demonstrował atrakcyjność lekcji z wykorzystaniem satelitarnych zdjęć powierzchni Ziemi, zaprojektowanych i opracowanych osobiście przez uczniów. Dotyczy to nie tylko fizyki, ale też geografii, biologii, historii, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, bowiem program EarthKam oferuje interdyscyplinarność niespotykaną w innych projektach edukacyjnych.
Warsztaty odbyły się w salach komputerowych Zespołu Szkół i za ich udostępnienie należy się Dyrekcji specjalne podziękowanie. Salę sobotnich obrad uświetniała wystawa malunków i grafik tematyce astronomicznej, wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Wieliczki.
Końcowym akcentem każdej naszej konferencji jest wycieczka do miejsca naznaczonego przez Uranię, muzę astronomii. Tak też było w tym roku, pojechaliśmy bowiem do Obserwatorium Astronomicznego im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim, gdzie gościnni gospodarze – Bogdan i Magdalena Wszołkowie – podjęli uczestników posiłkiem oraz oprowadzili po obiektach placówki. Najnowszym i wzbudzającym największe zainteresowanie jest habitat – miejsce projektowanych ćwiczeń astronautów przygotowujących się do misji kosmicznych.
Kolejne spotkanie astronomów-zawodowców z nauczycielami planujemy na weekend 20–22 października 2017 roku, licząc na podobne zainteresowanie jak w roku obecnym. Jak co roku, będą ją organizowali pracownicy Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach z inicjatorem konferencji, doktorem Adamem Michalcem, na czele.