Po raz kolejny spotkaliśmy się w Śląskim Planetarium by świętować Międzynarodowy Dzień Planetariów. Dzień ten został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Planetariów (International Planetarium Society, IPS) i wypada w niedzielę przed lub po wiosennej równonocy. Jednak zgodnie z nowym zarządzeniem IPS kolejne Dni Planetariów będą obchodzone 11 marca.
W tym roku do Planetarium Śląskiego przyjechali przedstawiciele: Planetarium EC1, Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Bajkonur. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne reprezentowali: dyrektor Dominik Pasternak i nauczyciele Justyna Put i Janusz Nicewicz.
Takie spotkanie daje możliwość wymiany doświadczeń, omówienia problemów i sukcesów. Daje też możliwość podpatrzenia jak inni tworzą swoje seanse.
Podczas tegorocznego Dnia Planetariów mieliśmy możliwość zaprezentowania dwóch seansów naszego autorstwa: „Zwierzaki na niebie” i „Maluchem przez Układ Słoneczny”, a móc pokazać własne dzieło pod kopułą największego polskiego Planetarium to niezapomniane przeżycie.
W przerwach między seansami mieliśmy możliwość obserwacji Słońca przy użyciu największej polskiej lunety astronomicznej o średnicy 30 cm. Niska aktywność słoneczna i zbliżające się minimum aktywności skutkują niestety brakiem plam na „powierzchni” Słońca.
Wiele pomysłów zrodziło się podczas rozmów prowadzonych w kuluarach. Z pewnością niektóre z nich przerodzą się w nowe seanse, które będą prezentowane w naszym Planetarium. Śląskie Planetarium podobnie jak MOA, zamyka swoje podwoje na czas przebudowy. Dlatego to spotkanie było wyjątkowe, bo po raz ostatni wykorzystywaliśmy zasłużony projektor planetaryjny UPP (Universal Projection Planetarium).
Gdzie odbędzie się przyszłoroczny Dzień Planetariów? Nie wiem, ale myślę, że uda nam się połączyć siły i razem z pozostałymi Polskimi Planetariami będziemy wspólnie celebrować ten wyjątkowy dzień.
Janusz Nicewicz