Uczniowie Klubu Młodego Odkrywcy zakończyli pierwszy z ośmiu etapów ogólnopolskiego konkursu dla kół naukowych „Być jak Ignacy”. W październiku realizowaliśmy zagadnienia z tematu cząstek elementarnych i chemii w życiu codziennym.
Uczniowie zapoznali się z budową atomu i nauczyli się wyznaczać na podstawie informacji odczytanych z układu okresowego, z ilu protonów, neutronów i elektronów składa się atom danego pierwiastka. Rozmawialiśmy także o znaczeniu i zastosowaniach najpopularniejszych pierwiastków chemicznych. Aby lepiej przyswoić sobie wiedzę o budowie atomu, uczniowie wykonali modele atomów pierwiastków biogennych i nagrali o tym film, który został opublikowany na naszym facebookowym profilu. Oprócz tego stworzyliśmy również „żywe” modele atomów, w których dzieci najchętniej obierały rolę elektronów radośnie biegających wokół jądra.
Drugi człon nazwy konkursu „być ja Ignacy” brzmi „Zostań ambasadorem nauki”. W związku z tym uczniowie przygotowali gazetkę przedstawiającą informacje o budowę atomu. Dzięki temu pozostali uczniowie MOA mogli poszerzyć swoją wiedzę.
Podopieczni Klubu Młodego Odkrywcy dowiedzieli się, na czym polegają reakcje chemiczne, zapoznali się również z mechanizmem przebiegu reakcji syntezy, analizy, wymiany pojedynczej i podwójnej. Obserwowaliśmy niezbyt efektowny, ale bardzo pouczający przykład reakcji chemicznej- spalanie świeczki. Znacznie więcej emocji wzbudziła reakcja samodzielnie wykonana przez uczniów. W wyniku połączenia sody oczyszczonej i octu powstał gaz- dwutlenek węgla, który napełnił przygotowane balony. W międzyczasie poznaliśmy również jedną z metod rozdzielania mieszanin- chromatografię.
Omawianie chemicznych zagadnień nie mogło obejść się bez poznania sylwetki Marii Skłodowskiej- Curie. Uczniowie zapoznali się z jej barwnym życiorysem oraz wybitnym dorobkiem naukowym. Będąc pod wrażeniem jej osiągnięć wykonali gazetkę przedstawiającą najważniejsze informacje na temat życia i odkryć dwukrotnej polskiej noblistki.
Kończąc pierwszy etap programu „Być jak Ignacy”, przechodzimy do drugiego etapu, który dotyczyć będzie wody, wyporności i życia podwodnego. Już nie możemy się doczekać!
Aleksandra Kowalska