W dniach od piątku 15 do poniedziałku 18 października 2021 roku odbyły się w naszym Obserwatorium „Warsztaty obserwacji obiektów Układu Słonecznego”, przeznaczone dla nauczycieli szkół wszystkich szczebli i rodzajów. Udział wzięło dwadzieścia osób, głównie z Małopolski, ale też z łódzkiego, zachodniopomorskiego czy też z Dolnego Śląska. W programie były zajęcia praktyczne związane z użyciem różnych rodzajów i typów instrumentów obserwacyjnych, ćwiczono także metody opracowania i analizy otrzymanych obrazów. Do dyspozycji uczestników był teleskop Schmidta-Cassegraina Meade LX 200 o średnicy lustra 12 cali, umieszczony w kopule na szczycie wieży obserwacyjnej, oraz następujące instrumenty przenośne, ustawiane na tarasie obserwacyjnym:
1) Luneta słoneczna Lunt 100/1000 H‑alfa na montażu paralaktycznym z systemem GoTo
2) Luneta SkyWatcher 100/1000 z filtrem Coronado H‑alfa SolarMax 60 mm na montażu paralaktycznym z prowadzeniem
3) Teleskop Schmidta-Cassegraina Celestron 8 cali na montażu azymutalnym z systemem GoTo
4) Teleskop Newtona 250/1200 na montażu azymutalnym Dobsona – 3 sztuki
5) Teleskop Newtona 130/900 na montażu paralaktycznym bez prowadzenia
6) Teleskop Newtona 130/650 na montażu paralaktycznym bez prowadzenia
7) Luneta Bresser SkyLux 60/900 na montażu paralaktycznym bez prowadzenia
8) Lorneta Vixen 2x80 na statywie.
Główne zajęcia uczestników polegały na praktykowaniu obsługi różnych typów teleskopów w trakcie dziennych i nocnych obserwacji. Nauka prawidłowego ustawiania montażu, zgrywanie lunetki celowniczej z obrazem w głównej tubie, właściwy do obserwowanego obiektu dobór okularu, a także stosowanie różnych odbiorników światła zajmowały nas przez wiele godzin. W efekcie powstało sporo spostrzeżeń, a także zdjęć i filmików, które po opracowaniu w programach Registax, Startrails, DeepSkyStacker i FastStone oraz po opisaniu w programie GIMP mogły być opublikowane.
Skorzystaliśmy także z możliwości użycia teleskopów z projektu Microobservatory, dzięki czemu powstały zdjęcia plam słonecznych.
Zmienne zachmurzenie nie przeszkodziło naszej aktywności na wielu polach – oto filmik sporządzony metodą „timelapse”.
Plonem użycia teleskopu Meade LX200 były zdjęcia Wenus i Saturna, jakie udało się wykonać pomimo niesprzyjającej pogody.
Ważnym punktem warsztatów była nocna wycieczka do Czarnego Stawu, położonego w głębi Puszczy Niepołomickiej. Z parkingu w miejscowości Baczków piesza droga w ciągu niecałej godziny zawiodła nas do malowniczego zakątka skrytego wśród wysokich drzew.
W nagrodę za wysiłek towarzyszący marszowi chmury nieco się rozeszły, a jedenastodniowy Księżyc wydobył całą urodę okolicy.
Dziękuję Monice Maślaniec, Justynie Put i Januszowi Nicewiczowi za pomoc w przeprowadzeniu udanych zajęć w trakcie warsztatów.
Warsztaty zaplanował, zorganizował i przeprowadził Grzegorz Sęk.