Za nami kolejna Małopolska Noc Naukowców. Po raz 15 spotkaliśmy się na wspólnej zabawie. W niepołomickim Obserwatorium w tym roku widzieliśmy się ONLINE. To jednak nie przeszkadzało nam w niczym i królowały pokazy nieba, wykłady i warsztaty. Dzięki obecności wszystkich sympatyków nauk ścisłych mogliśmy bawić się nie tylko astronomią, ale także biologią, fizyką i krótkofalarstwem.
Największym powodzeniem cieszyły się pokazy astronomiczne i konkursy. Mimo, że pogoda nie dopisała, my mieliśmy przygotowany materiał z dwóch ostatnich tygodni, który udało nam się przedstawić na Nocy Naukowców. Konkursy również bardzo się podobały. Nawet zorganizowaliśmy dodatkowy konkurs niespodzianka – nagrodą była płyta „Konstelacja MOA” z muzyką Pana Przemysława Rudzia. Rozstrzygnięcie wszystkich konkursów nastąpiło na zakończeniu MNN2021 a nagrody zdobyli: p. Lena, p. Szymon, p. Jakub. Gratulujemy!!!
Oprócz pokazów i konkursów uczestnicy mogli posłuchać wykładów. Podczas ich trwania dowiedzieli się jak naukowcy radzą sobie z zanieczyszczeniem światłem i jaki ma to na nas wpływ oraz poznali odpowiedzi na pytania o śmieci kosmiczne. Czym są te śmieci i ile ich jest? Czy te śmieci można jakoś posprzątać i co robić, aby dalej nie śmiecić?
Kolejną aktywnością było zwiedzanie MOA. Można było pospacerować zdalnie po naszym nowym budynku i zobaczyć jak po rozbudowie wygląda on dzisiaj. Zaglądaliśmy m.in. do naszej Michaliny i obejrzeliśmy nową bazę noclegową, którą teraz dysponujemy. Wszystkich ciekawych zmian jakie w niepołomickim Obserwatorium nastąpiły zapraszamy do naszego MOA na sobotnie pokazy w Planetarium, na które obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.
Na żywo prowadziliśmy warsztaty na platformie ZOOM.
Warsztaty pt: “Model satelity geostacjonarnego” przyciągnęły do nas najmłodszych pasjonatów astronomii. Na warsztatach dzieci miały możliwość zobaczyć ruch satelity geostacjonarnego i w prosty sposób wykonać jego model z plasteliny i patyczków. Powstało kilkanaście prac, które zapewne zawisną w honorowym miejscu w pokoju przyszłych „Młodych Naukowców”. Podczas spotkania dzieci zadawały różne pytania, które tylko utwierdziły nas w przekonaniu, że są to dobrzy kandydaci na przyszłych polskich naukowców.
Podczas warsztatów pt: “Model układu oddechowego” uczestnicy zapoznali się z budową układu oddechowego oraz wykonali prosty jego model. W modelu tym płuca napełniały się i opróżniały z powietrza dzięki ruchom przepony. Cieszy nas to, że większa część uczestników z zaangażowaniem brała w nich czynny udział, wykonując model na bieżąco i aktywnie zadając pytania.
Sławek SP9XWW z Niepołomickiego Klubu Krótkofalowców wraz ze swoimi synami Wojciechem i Michałem prowadzili warsztaty na platformie ZOOM. Ich zadaniem była budowa modeli eksperymentalnego satelity Cube Sat – PW-SAT2. Ten satelita został wykonany przez studentów Politechniki Warszawskiej i wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w grudniu 2018 roku. Wszystkie modele powstały przy użyciu prostych narzędzi i materiałów dostępnych w każdym domu. W sześciu spotkaniach online powstało ponad 20 modeli satelity. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie trwania jednego z warsztatów – skontaktował się z nimi współtwórca zespołu napędowego powstającego obecnie satelity PW-SAT3. Dzięki jego uprzejmości – uczestnicy spotkania zobaczyli jak wygląda konstrukcja korpusu i kształt nowego satelity. Wrażenia były niesamowite.
Podsumowując tegoroczną Małopolską Noc Naukowców w naszym Obserwatorium dziękujemy wszystkim uczestnikom (ponad 800 osób) za obecność na tegorocznej MNN. Za rok mamy nadzieję, że uda się nam zorganizować atrakcje już stacjonarnie i zobaczymy się twarzą w twarz z Wami wszystkimi. Co roku mobilizujecie nas do nowych pomysłów na aktywności, które dla Was przygotowujemy. To utwierdza nas w przekonaniu, że warto organizować takie wydarzenia.
Do zobaczenia za rok!!!