Rozpoczynamy nowy 2021 rok, z nadzieją, że będzie lepszy od minionego. Dni stają się coraz dłuższe a i nocne niebo szykuje nam wiele atrakcji.
Zacznijmy od planet: w drugiej połowie miesiąca, nad południowo zachodnim horyzontem, będziemy mogli obserwować Merkurego, tuż po zachodzie Słońca. Wenus jest widoczna nad ranem, nad południowo wschodnim horyzontem, przed wschodem Słońca, Mars króluje na niebie przez cały miesiąc tylko w pierwszej części nocy, Jowisz i Saturn będą jeszcze widoczne nisko nad południowo zachodnim horyzontem tylko w pierwszej dekadzie miesiąca. By obserwować planety Uran i Neptun, potrzeba już teleskopu. Odnajdziemy je odpowiednio na tle gwiazdozbiorów Barana i Wodnika.
Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) możemy obserwować nad ranem do 8 stycznia, następnie od 18 stycznia pojawi się na wieczornym niebie. Oprócz Stacji, każdej nocy możemy obserwować przeloty innych sztucznych satelitów Ziemi, w tym satelitów serii Starlink. Szczegółowe dane dotyczące przelotów można znaleźć na tej stronie.
- 2 I – Ziemia w perygeum (najbliżej Słońca) 147 mln km
- ¾ I – maksimum roju Kwadrantydy (radiant w gwiazdozbiorze Smoka)
- 6 I – III kwadra Księżyca
- 9 I – Księżyc w perygeum
- 11 I – nad ranem, koniunkcja Księżyca i Wenus
- 13 I – nów Księżyca
- 14 I – dzienna koniunkcja Księżyca, Merkurego, Jowisza i Saturna
- 20 I – I kwadra Księżyca/ koniunkcja Marsa i Urana
- 21 I – Księżyc w apogeum/ koniunkcja Księżyca, Marsa i Urana
- 24 I – maksymalna wschodnia elongacja Merkurego (19o)
- 28 I – pełnia Księżyca
Janusz Nicewicz