Remont siedziby Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego, położonej przy ulicy Mikołaja Kopernika 2, postawił przed całym personelem, a zwłaszcza przed nauczycielami trudne wyzwanie. Należało bowiem na okres prawie dwóch lat zmienić tryb funkcjonowania placówki, nie obniżając przy tym poziomu zajęć ani też nie tracąc potencjalnych zainteresowanych.
Przygotowania do sprostania temu wyzwaniu trwały kilka miesięcy, aż wreszcie z nowym rokiem szkolnym mogliśmy ponownie uruchomić nasze kółka zainteresowań w tak samo szerokim wachlarzu jak poprzednio. Mając do dyspozycji trzy skomputeryzowane sale szkolne, udostępnione przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 1 w Niepołomicach, działamy przez pięć popołudni w tygodniu przyjmując chętnych uczniów na zajęcia. Do dyspozycji są teleskopy przenośne i niezbędny sprzęt optyczny. W nieodległej przyszłości uzyskamy dostęp do zdalnie sterowanego teleskopu, położonego w obszarze o dobrym klimacie.
Natomiast sekcja popularyzacji z braku odpowiedniej sali wykładowej musiała całkowicie przeorientować swoją aktywność. Dobrym rozwiązaniem okazał się pomysł wizytowania szkół i przedszkoli w celu wygłaszania tam prelekcji o tematyce astronomicznej. W wypadku, kiedy szkoła zapraszająca dysponuje odpowiednio obszernym pomieszczeniem, możemy także zaoferować seanse w przenośnym planetarium, prowadzone dla uczniów we wszystkich kategoriach wiekowych przez naszych specjalistów.
Przy okazji prezentowane są okazy meteorytów, czemu towarzyszy krótkie objaśnienie, skąd pochodzą i jak znalazły się na Ziemi. Wznowiliśmy także, wzorem poprzedniego roku szkolnego, wizytowanie szkół i placówek oświatowych w całej Polsce z wystawą fotogramów „Wszystkie kolory żywej Ziemi”, prezentującą wyniki uczniowskich działań w ramach internetowego projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp. Dodatkowo sporządzony został wielkoformatowy afisz na ten sam temat, zbierający wyniki działań wielu ośrodków. Od początku września byliśmy z wystawą w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu oraz w Szkole Podstawowej nr 4 i w Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach. Sam plakat był prezentowany na XXXIX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Olsztynie, przedstawiłem go także na XLV Zjeździe Polskiego Towarzystwa Fizycznego w Krakowie, gdzie dostałem trzecią nagrodę w konkursie na plakat popularno-naukowy. Następnie plakat zawędrował na XXVI Seminarium dla nauczycieli w Warszawie, był też wystawiony w trakcie XXVI Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego oraz w czasie trwania World Space Week we Wrocławiu.
Jeśli jeszcze dodam, że nasi nauczyciele biorą udział w akcji Polskiego Towarzystwa Astronomicznego „Wizyty astronomów w szkołach”, to otrzymamy prawie pełny obraz naszej aktywności w trudnych czasach instytucji pozbawionej przejściowo własnej siedziby. A czemu napisałem – prawie? Bo była jeszcze Noc Naukowców, zapowiadają się pokazy ciekawych zjawisk astronomicznych, nieustająco szukamy nowych sposobów dotarcia do młodzieży z przekazem wiedzy astronomicznej.
Bieżące informacje znajdziecie Państwo na naszej witrynie moa.edu.pl, zaś w razie niejasności proszę dzwonić w godzinach pracy do naszego Sekretariatu pod numer 505–945-309 lub pytać mailowo.
Grzegorz Sęk