Czy zasługujemy? Z pewnością! Czy ostatecznie zwyciężymy? O tym zadecyduje Kapituła konkursu złożona z przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, portalu Nauka w Polsce, reprezentantów środowisk naukowych oraz popularyzatorów nauki.
Drodzy Internauci!
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne, placówka oświatowa o prawie 55-letniej tradycji w dziedzinie popularyzacji astronomii - stanęła w szranki z czołowymi popularyzatorami nauki w Polsce w ramach 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki.
Organizatorami przedsięwzięcia – prowadzonego dorocznie od 2005 roku – są portal Nauka w Polsce Fundacji Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na stronie portalu ukazała się informacja o przyjęciu do finału konkursu naszego zgłoszenia w kategorii INSTYTUCJA. Tak! Jesteśmy już finalistami!
Czy otrzymamy główną nagrodę? O tym przekonamy się 7 stycznia 2019 roku podczas uroczystej gali w Warszawie.
Konkurentów do nagrody głównej mamy solidnych! To wielkie i prężnie działające instytucje o szerokim spektrum aktywności w zakresie popularyzacji wielu dziedzin wiedzy i nauki. Pierwszą z nich jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, drugą – Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki z siedzibą w Warszawie.
Z pewnością Kapituła konkursu ma bardzo trudne zadanie. My jednak już jesteśmy szczęśliwi, zadziwieni i dumni! Rywalizujemy naprawdę z WIELKIMI i choć nie znamy pozostałych zgłoszonych do konkursu instytucji, sam fakt znalezienia się w wąskim gronie finalistów – jest dla nas wspaniałym osiągnięciem i znakomitą oceną naszej wieloletniej pracy.
A musicie wiedzieć, że konkurs Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym polskim konkursem dla tych, którzy o nauce mówią zrozumiale.
Czekajmy zatem spokojnie – na ile się da – początku 2019 roku…
„Porażka nie wchodzi w grę!” [Failure is not an option! – słowa przypisywane słynnemu emerytowanemu Dyrektorowi Lotów Kosmicznych Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA.
Eugene Francis “Gene” Kranz wcale ich jednak nie wypowiedział, a jedynie użył w roku 2000 jako tytułu swojej autobiografii. Prawdziwym autorem tego stwierdzenia jest jeden ze scenarzystów świetnego skądinąd pod względem zgodności z faktami naukowymi filmu Apollo 13 z 1995 roku.
Trzymajcie za nas kciuki. Prosimy!
Tymon Kretschmer
AKTUALIZACJA – 14 grudnia 2018
O tym jak przedstawia nas portal “Nauka w Polsce” możecie przeczytać TUTAJ – “Gwiazdy widać z Niepołomic”.
Ładnie to brzmi, prawda?