Uprzejmie zapraszamy do udziału w ogólnoświatowym wydarzeniu astronomicznym pod nazwą 100 Hours of Astronomy (100 Godzin Astronomii), które związane jest z obchodami 100-lecia powstania najważniejszej ogólnoświatowej organizacji astronomicznej noszącej nazwę Międzynarodowa Unia Astronomiczna.
Zapraszamy do naszego Obserwatorium pomiędzy 10 a 13 stycznia 2019 roku. Projekt 100 Godzin Astronomii to jedna z wielu inicjatyw związanych z uczczeniem osiągnięć Unii.
Przedsięwzięcie ma na celu przypomnienie o najważniejszych odkryciach w dziedzinie astronomii w ciągu ostatnich stu lat. Ma ono także uzmysłowić w jaki sposób osiągnięcia te wpłynęły na rozwój cywilizacji człowieka i na nasze codzienne życie.
Obserwatorium oficjalnie zgłosiło swój udział w tej ogólnoświatowej imprezie – Lista zarejestrowanych wydarzeń “100 Hours of Astronomy”.
Program cyklu okolicznościowych spotkań w Obserwatorium w Niepołomicach pozostaje jeszcze w fazie opracowania i podajemy go w postaci bardzo ogólnej. Warto jednak wpisać to wydarzenie do swojego kalendarza i zarezerwować sobie czas na wizytę lub nawet wizyty(!).
- 10 stycznia 2019 [czwartek]
– godz. 18:00 – seans w Planetarium – Aktualne niebo (seans na żywo)
– godz. 19:00 – 23:00 – teleskopowe pokazy obiektów na nocnym niebie (przy sprzyjającej pogodzie)
- 11 stycznia 2019 [piątek]
– godz. 17:00 – 20:00 – seria prezentacji popularnonaukowych o najważniejszych odkryciach w astronomii w ostatnich stu latach
1. “Co z nieba spada na Ziemię, a co tam wisi… i nam zagraża”
2. “100 lat astronomii w niepodległej Polsce”
3. “Szczęśliwa gwiazda, szczęśliwa planeta – dlaczego możliwe jest życie na Ziemi?”
4. ” Ciemna materia, ciemna energia i dziury. Czarne.”
- 12 stycznia 2019 [sobota] – seanse w Planetarium
- godz. 11:00 – Kosmiczne zoo
- 16:00 – Nasz Wszechświat
- 17:00 – Układ Słoneczny
- 18:00 – Zwierzaki na niebie
- 19:00 – Niebo dla surwiwalowców
- 13 stycznia 2019 [niedziela]
– godz. 10:00 – prezentacja “Nasza dzienna gwiazda”
– godz. 11:00 – teleskopowe obserwacje Słońca (przy sprzyjającej pogodzie)
Rozmowa z Waldemarem Ogłozą – także o wydarzeniu “100 Godzin Astronomii” | Radio Kraków
Hasło przewodnie obchodów 100-lecia Unii.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (International Astronomical Union) to największa światowa organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów. Powstała ona w 1919 roku i od samego początku podstawą jej działania jest zawiązywanie i podtrzymywanie współpracy pomiędzy astronomami z różnych krajów.
Astronomia od wielu lat staje się nauką globalną, a współpraca umożliwia przygotowywanie i realizację projektów oraz działań, na które pojedyncze państwo nie mogłoby sobie pozwolić. Na przykład z przyczyn finansowych lub logistycznych.
Unia zrzesza obecnie 13 577 członków i oficjalnie należą do niej 82 państwa. Polska przystąpiła do Unii niedługo po jej utworzeniu – już w 1922 roku.
Organizacja podejmuje decyzje we wszystkich ważnych kwestiach dotyczących astronomii jako nauki. Jednym z pierwszych dokonań Unii było ustalenie jednolitego podziału nieba na gwiazdozbiory – mamy ich łącznie na ziemskim niebie 88.
W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła rezolucję wykluczającą Plutona z głównych planet Układu Słonecznego. Jednocześnie uaktualniono definicję “planety” oraz wprowadzono nową kategorię obiektów – planety karłowate, do której zaliczono Plutona i kilka obiektów znajdujących się poza orbitą Neptuna.
To oczywiście nie jedyne przykłady znaczenia i sfery działania tej świętującej urodziny organizacji… 🙂
Aby dowiedzieć się więcej – zapraszamy w styczniu!
Ważne odnośniki:
Międzynarodowa Unia Astronomiczna