Zapraszamy nauczycieli przedmiotów przyrodniczych ze wszystkich rodzajów szkół do udziału w kolejnych warsztatach doskonalących umiejętności w zakresie prowadzenia obserwacji astronomicznych i opracowywania ich wyników.
Odbędą się one w dniach 25 (piątek) – 26 (sobota) – 27 (niedziela) – 28 (poniedziałek) stycznia 2019 roku.
Udział w zajęciach jest darmowy, oferujemy także bezpłatne zakwaterowanie w ośrodku szkoleniowym MOA w Niepołomicach.
Zajęcia będą prowadzone przez nauczycieli MOA oraz zaproszonych gości, całość obejmie 40 godzin wykładów, obserwacji oraz ćwiczeń wykonywanych tak za dnia, jak i w trakcie nocy – zależnie od warunków pogodowych.
Zapisy prowadzone są za pomocą formularza, liczba miejsc jest ograniczona do 24.
[Przy próbie rejestracji ponad ustalony limit przyjęć, otrzymają Państwo odpowiedni komunikat o wyczerpaniu miejsc].
A oto proponowana tematyka zajęć:
Ósme Zimowe Warsztaty Astrofotografii dla nauczycieli
MOA Niepołomice, 25–26-27–28 stycznia 2019 roku – Ramowy program
- Zapoznanie z bazą instrumentalną MOA, opanowanie podstaw obsługi przyrządów astronomicznych oraz urządzeń do rejestracji obrazów.
- Zapoznanie z zasobami strony internetowej moa.edu.pl ze szczególnym uwzględnieniem materiałów i opracowań o zastosowaniu dydaktycznym.
- Opanowanie podstawowych czynności niezbędnych do przygotowania obserwacji w danym miejscu i czasie z użyciem mapek nieba oraz programów typu „Stellarium”.
- Wykonanie wizualnych oraz fotograficznych obserwacji tarczy Słońca z użyciem szerokopasmowego filtru foliowego i wąskopasmowego filtru H‑alfa, rejestracja obrazu przy pomocy aparatu cyfrowego oraz szesnastobitowej kamery CCD.
- Wykonanie teleskopowych obserwacji obiektów Układu Słonecznego z użyciem sprzętu o różnej światłosile, zarówno z prowadzeniem jak i bez prowadzenia za widomym ruchem nieba.
- Wykonanie fotografii zjawisk astronomicznych z użyciem obiektywów szerokokątnych i aparatów na nieruchomych statywach.
- Zapoznanie ze stroną projektu Microobservatory i wykonanie obserwacji zdalnych.
- Wstęp do metod opracowywania fotografii astronomicznych, użycie programów FitsLiberator, Registax, DeepSkyStacker, HDR Machinery oraz GIMP.
- Zaawansowane metody astrofotografii, paleta barw.
- Praca w projekcie Sally Ride EarthKAM @ SpaceCamp.
- Sposoby prezentowania wyników, skalowanie, orientowanie i prawidłowy opis zdjęć uwzględniający miejsce i czas dokonania obserwacji oraz rodzaj obserwowanego obiektu, tworzenie animacji.
- Wykorzystywanie efektu „high dynamic range” do celów astrofotografii.
- Praca z użyciem materiałów archiwalnych – na wypadek całkowitej niepogody.
- Praca indywidualna z użyciem własnego sprzętu uczestników.
Formularz zgłoszeniowy –
VIII Zimowe Warsztaty Astrofotografii
prowadzący Warsztaty
mgr Grzegorz Sęk