W dniach od piątku 17 do wtorku 21 stycznia 2025 roku w gościnnych pracowniach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego odbędą się zajęcia praktyczne, poświęcone fotografowaniu obiektówi zjawisk na dziennym i nocnym niebie. Są one organizowane pod opieką Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli staraniem Polskiego Oddziału Europejskiego Stowarzyszenia do spraw Edukacji Astronomicznej EAAE. Jak zwykle zapewniamy dostęp do wielu przenośnych narzędzi, ustawianych na naszym tarasie obserwacyjnym. Należą do nich między innymi teleskopy umożliwiające rejestrację wyglądu słonecznej tarczy w świetle białym oraz w zakresach linii H‑alfa oraz Ca-II. Uczestnicy będą mogli także korzystać z teleskopu systemu Ritcheya – Chretiena o średnicy lustra 40 centymetrów, ustawionego w kopule na szczycie wieży obserwacyjnej. Doświadczenia lat poprzednich – będzie to już trzynaste takie spotkanie – pokazują, że najlepiej ćwiczyć na własnym sprzęcie fotograficznym – zachęcam do jego zabrania. Oczywiście na miejscu będą dostępne cyfrowe aparaty i kamery w sporym wyborze. Uczestnicy otrzymają dostęp do komputerów z oprogramowaniem umożliwiającym postprodukcję własnych materiałów, będzie też możliwość korzystania z bogatego archiwum. W razie przyjazdu z własnym laptopem zalecamy zainstalowanie następujących darmowych programów:
- Stellarium
- FastStone
- Registax 5
- Deep Sky Stacker
- Startrails
- GIMP
- Astro Photography Tool (dla użytkowników aparatów Canon)
- FireCapture
Na naszej wieży obserwacyjnej nieprzerwanie pracuje kamerka bolidowa dostarczając obfitość zdjęć znacznej części nieba, wiele z nich zawiera zarejestrowane ślady zjawisk przejściowych – bolidów i jasnych meteorów. Ta tematyka również będzie przedmiotem naszego zainteresowania. Mamy już doświadczenie w konstruowaniu i wykorzystywaniu prostych aparatów do solarygrafiii, a to bardzo wdzięczny temat do pracy w uczniami. Finałem naszych starań będzie wykonanie opracowań w postaci plakatów, prezentacji i filmików przydatnych w dalszej pracy w szkołach.
W trakcie naszych warsztatów na nocnym niebie będą dominowały planety – wieczorna Wenus w koniunkcji z Saturnem oraz król styczniowych nocy, czyli Jowisz ze sforą swoich księżyców. Mars tuż po opozycji także będzie wdzięcznym obiektem do obserwacji. Księżyc dążący do trzeciej kwadry stworzy niejedną okazję do fotografowania urozmaiconej rzeźby swojej powierzchni. Postaramy się także odbyć co najmniej jedne zajęcia praktyczne w plenerze, wybierając nieodległe, ale wolne od miejskiego zaświetlenia miejsce. Tematów do pracy ani też zapału uczestników na pewno nie zabraknie, zaś w razie niesprzyjającej pogody będziemy sięgali do obserwacji ze zdalnie sterowanych teleskopów.
Zakwaterowanie w MOA oraz wszystkie zajęcia są bezpłatne, zaś zarejestrowani uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenia z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, opiewające na 41 godzin zajęć praktycznych.
Zgłoszenie uczestnictwa powinno być dokonane przez wypełnienie formularza na stronie MCDN, liczba miejsc ograniczona do 30.
Prowadzący zajęcia
mgr Grzegorz Sęk
nauczyciel astronomii w MOA
Przewodniczący Polskiego Oddziału EAAE
tel. 608–431-106
mail gsek@moa.edu.pl