W dniu 17 lutego, w czwartek, zgodnie z zapowiedzią w “Lutowym Niebie”, odbędą się, po długiej przerwie spowodowanej szalejąca pandemią, trzy pokazy uruchomienia wahadła Foucaulta, połączone z prelekcjami, w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie. Celem tych pokazów, będzie upamiętnienie zbliżającej się 549 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – 19.II. 1473 r.
Tak się jakoś złożyło, ale 17.II. minie 422 rocznica spalenia na stosie w Rzymie, na Campo de’ Fiori, Giordana Bruna, który – m. innymi – uznawał ruch wirowy Ziemi i teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika, wyłożoną w dziele “De Revolutionibus”. Ponadto był On gorącym propagatorem idei Kopernika.
Natomiast 11.II. przypadała kolejna rocznica śmierci Leona Foucaulta, który zmarł w tym dniu w 1868 roku. Był On genialnym samoukiem i wynalazcą, który nie mógł się pogodzić z informacją, iż od ponad 350 lat nikt nie pokazał, że pierwsza teza Kopernika, o ruchu wirowym Ziemi, jest prawdziwa. Zgromadziwszy pewien zasób wiadomości na ten temat, od Galileusza i Gustawa Coriolisa, Leon Foucault zdecydował się w samotności, na próby uruchomienia wahadła w zawieszeniu cardanowskim, w piwnicy swego domu w Paryżu, które się powiodły, w dniu 6 stycznia 1851r., a następnie w obecności astronomów w Obserwatorium Paryskim, w lutym tegoż roku. Wiadomość o tych ostatnich pokazach, dotarła do Cesarza Napoleona III, który był niezwykłym zwolennikiem nowości naukowych. Dekretem, Cesarz zlecił zeświedczenie kościoła św. Genowefy, patronki Paryża, odtąd znanego jako Panteon Paryski i tam zlecił Foucaultowi publiczne wykonanie doświadczenia z wahadłem, pokazującego, że M. Kopernik ma rację, Ziemia wiruje wokół swej osi z zachodu na wschód.
Pierwszy publiczny, autorski pokaz w Panteonie, odbył się 27 marca 1851 roku w czwartek. Dlatego też, pokazy uruchomienia wahadła w Krakowie, jeśli się odbywają, to w czwartki o godz. 10, 11 i 12. Na dodatek , od ładnych paru lat podziemia kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej ogłoszone zostały Panteonem Narodowym Polskim. W ten to sposób doczekaliśmy się czasów, gdy pokazy wahadła Foucaulta połączyły oba Panteony, Paryski i Polski.
Adam Michalec, 7 lutego 2022r.